Jak wybrać stół spawalniczy i zwiększyć komfort pracy?

Szukając sprzętu do swojego warsztatu, skupiasz się przeważnie na spawarkach. Owszem, dobrej klasy narzędzia to podstawa, jednak równie ważne jest to, na czym będziesz pracować. Zainwestuj w stoły spawalnicze. Podpowiemy Ci, jakie parametry powinny mieć, aby spawanie było komfortowe i szybkie. 

Do czego służy stół spawalniczy?

Samo spawanie zajmuje tylko 20% Twojego czasu, natomiast 80% - przygotowanie do tego zadania. Elementy składowe konstrukcji musisz przecież precyzyjnie wypozycjonować (najlepiej też, aby zabrało to jak najmniej pracy). 

Stoły spawalnicze wykorzystasz do spawania i montowania elementów konstrukcyjnych wymagających największej dokładności. Zespawasz zarówno większe, jak i mniejsze konstrukcje. Powierzchnię profesjonalnego stołu spawalniczego zwiększysz, przesuwając blat. Jeśli natomiast potrzebujesz zwielokrotnić ilość, stołów, wystarczy, że je połączysz. 

Stoły spawalnicze są więc niezbędne wszędzie tam, gdzie wykonuje się prace spawalnicze, pozycjonuje i składa elementy metalowe. Przy tych czynnościach wymaga się precyzji, ponieważ wiele czynności ma tu charakter powtarzalny. 

Profesjonalne stoły spawalnicze

Już wiesz, że dobrze dobrany stół spawalniczy przyspiesza pracę i umożliwia tworzenie dokładnych konstrukcji. Co zatem brać pod uwagę, jeśli chodzi o parametry tego akcesorium? Na pewno zwróć uwagę na to, z jakich materiałów jest ono wykonane. Dobrej klasy stół spawalniczy powinien wytrzymać nawet spore obciążenie. Liczy się również płaska i stabilna powierzchnia. 

Stół spawalniczy wyposażysz według swoich potrzeb, jednak, aby było to możliwe, musi on mieć odpowiednią budowę. 

Stoły spawalnicze - z jakich materiałów powinny być wykonane?

Właściwie nie ma reguły, co do materiału, z którego powinien być wykonany stół spawalniczy. Najlepsza jest jednak stal S355J2+N. To blacha stalowa, której nie poddano obróbce cieplnej, nie była też hartowana ani ozonowana. Te dodatkowe powierzchnie nie zwiększają wytrzymałości akcesorium, są jednak dobrym pretekstem, aby podnieść jego cenę.

Kiedy zainwestujesz w stoły spawalnicze ze stali S355J2+N, pamiętaj o tym, aby odpowiednio o nie dbać. Po prostu wystarczy, że zastosujesz środki chroniące przed odpryskami. 

Stoły spawalnicze ze wzmocnieniami

Zwróć uwagę, czy stół spawalniczy, jaki wybierasz ma wzmocnienia. Producenci często stosują żebrowania, które wpływają na wytrzymałość całej konstrukcji. Jeśli zainwestujesz w solidne akcesorium, zyskasz gwarancję, że posłuży Ci długie lata. 

Zdecyduj się na model stołu spawalniczego z otworami. To w nich zamontujesz narzędzia. Najlepiej, aby owe otwory były fazowane i frezowane, czyli miały załamane krawędzie.  

Regulacja wysokości stołu spawalniczego

Zanim kupisz stół spawalniczy, sprawdź, czy ma on regulację wysokości. Dzięki tej funkcji z łatwością dostosujesz poziom stołu do swojego wzrostu i wymagań. Zbyt niski stół spawalniczy naraża Cię na częste zmiany pozycji ciała, a to nie jest ani wygodne, ani zdrowe.  

Większa powierzchnia robocza dzięki stołom spawalniczym

Zorientuj się, czy stoły spawalnicze, które wybrałeś, mają możliwość łączenia. Dzięki temu zwiększysz powierzchnię roboczą w swoim warsztacie. Tym samym zapewnisz każdemu spawaczowi wygodę i bezpieczeństwo. Jak wiesz, komfortowa praca jest bardziej efektywna i szybsza. 

Stoły spawalnicze modułowe mają więcej miejsc do mocowania, więc przy jednym blacie może pracować nawet kilka osób. 

Dodatkowe wyposażenie warsztatu

Oczywiście nie tylko stoły spawalnicze mają znaczenie dla komfortu pracy, ale także odpowiedni sprzęt. Spawarki, jakie wybierzesz powinny mieć możliwość spawania kilkoma metodami: MMA i TIG. Jeśli chodzi o sprzęt MIG MAG, polecamy migomat Magnum - marki, która zdobyła uznanie wśród klientów. Ci ostatni cenią ją za produkty łatwe w obsłudze i wytrzymałe. 

To jednak nie wszystkie narzędzia potrzebne w warsztacie. Zainwestuj w: zestaw zacisków, kątomierz, stoper i trzpień szybkiego montażu. 

Stoły spawalnicze pozwolą Ci szybko i efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Dobrej klasy akcesoria podnoszą również prestiż warsztatu. W oczach klientów jest postrzegany jako profesjonalny i godny zaufania.