Powiat Gliwice: Rozpoczął się nowy rok szkolny
1 września uczniowie wrócili do szkół również w naszym powiecie, gdzie w Knurowie i Pyskowicach działa pięć zespołów szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Gliwicki.
W Zespole Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie będzie się kształcić w tym roku szkolnym 704 uczniów. Do I Liceum Ogólnokształcącego do czterech klas pierwszych przyjęto łącznie 104 uczniów, a w trzech klasach I Technikum nr 1 naukę rozpoczęło 91 pierwszoklasistów.
I Liceum Ogólnokształcące Paderka” prowadzi edukację w trzech tradycyjnych kierunkach: ścisłym, humanistycznym oraz medyczno-przyrodniczym. Technikum nr 1 kształci przyszłych informatyków, logistyków, ekonomistów oraz specjalistów organizacji turystyki.
Placówka aktualnie realizuje trzy projekty, finansowane ze środków Unii Europejskiej. Projekt KoRoNa czyli Kompetencje, Rozwój, Nauka uczniów szkół specjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Gliwickiego BIS” przewiduje realizację dodatkowych zajęć wyrównawczych i rozwijających zainteresowania dla uczniów LO. W ramach projektu Dobre wykształcenie lepsza praca BIS” uczniowie odbywali wakacyjne płatne staże u krajowych pracodawców. Przygotowywany jest również przetarg na doposażenie szkoły w sprzęt komputerowy i elektroniczny o wartości 226 700 zł. Cennym osiągnięciem nauczycieli Paderka” jest zrealizowany w tym roku projekt ERASMUS Plus: Paderek na europejskim szlaku w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego” o wartości blisko 148 tys. euro. 64 uczniów podzielonych na dwa turnusy uczestniczyło w trudnym czasie COVID-19 w praktykach zawodowych w hiszpańskiej Maladze, przywożąc stamtąd cenne doświadczenie zdobyte u iberyjskich pracodawców, wspaniałe wrażenia kulturowe i kulinarne oraz certyfikaty wzbogacające życiorysy zawodowe uczestników Erasmusa Plus.
Wakacje były dobrym czasem na odświeżanie pomieszczeń szkolnych wyremontowano pracownie biologiczną i polonistyczną. Rozpoczął się remont polegający na utworzeniu nowoczesnej pracowni logistycznej z 24 stanowiskami komputerowymi i infrastrukturą multimedialną w miejsce szkolnego bufetu.
Ruszamy do popandemicznej nauki, ufając że nie nastąpi powrót do pracy zdalnej ani nawet hybrydowej mówi dyrektor Paderewskiego” Dorota Gumienny. Myślimy, jak zachować technologiczne osiągnięcia tego czasu i przygotować program wychowawczy szkoły do pomocy uczniom. Aktualizujemy procedury COVIDowe i przygotowujemy się do reżimu sanitarnego, aby pracować bezpiecznie. Szkoła korzysta z pełnej puli ministerialnych godzin na wspomaganie uczniów po pandemii łącznie zrealizujemy dodatkowych 360 godzin. Jesteśmy dobrej myśli.
Do Zespołu Szkół im Marii Konopnickiej w Pyskowicach będzie uczęszczało w tym roku szkolnym 437 uczniów. 136 z nich to pierwszoklasiści. Będą się uczyć w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum oraz Branżowej Szkole I Stopnia.
W LO kształcą się czterech klasach: medycznej z elementami dietetyki i kosmetologii, humanistyczno-psychologicznej, politechnicznej oraz wojskowej. W Technikum zdobywają w dwóch klasach zawód technik logistyk, z czego jedna z nich ma profil mundurowy.
W ramach Szkoły Branżowej I Stopnia palcówka prowadzi klasy wielozawodowe. Uczniowie kształcą się w nich w zawodach: ślusarz, fryzjer, cukiernik, przetwórca mięsa, sprzedawca, elektryk, elektronik, piekarz, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz.
Obecnie w Konopnickiej” realizowane są dwa projekty. Pierwszy to Dobre wykształcenie-lepsza praca BIS. W ramach tego projektu uczniowie Technikum uczestniczą w dodatkowych zajęciach z matematyki oraz języków obcych. Ponadto uczniowie uczący się w Technikum mogą uczestniczyć w kursach nadających dodatkowe kwalifikacje zawodowe czy odbyć miesięczny płatny staż zawodowy w dużych, renomowanych firmach. W ramach tego projektu została utworzona i wyposażona specjalistyczna sala do nauki języków obcych, jest to tzw. laboratorium językowe.
Ponadto wraz z początkiem września zostaną oddane do użytku dwie kolejne pracownie do nauki zawodu technik logistyk. Będą to w pełni profesjonalne pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz programy komputerowe wykorzystywane w nowoczesnych centrach logistycznych. Obydwa projekty stwarzają w szkole możliwość kształcenia w zawodzie technik logistyk na bardzo wysokim poziomie.
Ponadto w okresie wakacyjnym odświeżono kolejne sale lekcyjne, dokonano takiego malowania ścian i doboru kolorów, by nadać salom pozytywnej energii informuje Edyta Mierzwa, dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach.
Od września jest w placówce sporo nowości. W szkole prowadzone będą prowadzone dodatkowe zajęcia wspomagające dla uczniów, którzy po okresie nauki zdalnej odczuwają potrzebę powtórzenia bądź utrwalenia materiału z poprzedniego roku nauki. Będą to zajęcia w 10-osobowych grupach.
Chcemy po rocznej przerwie spowodowanej pandemią powrócić z naszym pomysłem organizacji Pikniku Rodzinnego w Konopnickiej dodaje Edyta Mierzwa. W tym roku planujemy jego organizację na koniec września. Piknik jest okazją do spotkania się całej społeczności szkolnej, a więc rodziców, uczniów i pracowników szkoły, a także jest okazją d ozaprezentowania szkoły społeczności lokalnej.
Na wrzesień również planowana jest organizacja plenerowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej poświęconej trzem powstaniom śląskim. Wystawa będzie prezentowana na terenie zielonym wokół szkoły i dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie uczy się od września 708 dziewcząt i chłopców, w tym w klasach pierwszych naukę rozpoczęło 200 z nich. Młodzież kształci się tu w trzech szkołach. W Technikum w klasach: technik elektryk, technik mechanik, technik spawalnictwa, technik górnictwa podziemnego, technik grafiki i poligrafii cyfrowej. W Liceum Ogólnokształcącym z projektami edukacyjnymi działają: klasa mundurowa, kosmetyka i wizaż, ratownictwo medyczne. W Branżowej Szkole I Stopnia można kształcić się w zawodach: ślusarz, elektryk, mechanik monter maszyn i urządzeń. Funkcjonują też klasy wielozawodowe, w tym klasy integracyjne uczące w wielu zawodach młodzież zawodu uczy się u pracodawców.
Szkoła realizuje projekt unijny Dobre Wykształcenie Lepsza Praca Bis” dla uczniów technikum kształcących się w zawodach elektryk, grafik i mechanik oraz Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodach elektryk, mechanik, ślusarz. Dzięki projektowi uczniowie rozszerzają swoje kwalifikacje zawodowe na kursach dających uprawnienie spawacza, operatora wózków widłowych oraz kursy graficzne Photoshop, Autocad, Illustrator. Odbywali też staże zawodowe u pracodawców, wyjeżdżali na targi branżowe i wizyty studyjne, były prowadzone zajęcia przygotowujące do egzaminów zawodowych oraz rozwijające kompetencje kluczowe. Prowadzono również zajęcia wyrównawcze z matematyki i fakultety z matematyki oraz zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów.
Dzięki projektowi zostały doposażone pracownie do szkolenia zawodowego, zakupiono laptopy rzutniki i plotery graficzne. Nauczyciele w ramach projektu mogli podnieść swoje kwalifikacje zawodowe poprzez kursy zawodowe z branży graficznej i studia podyplomowe z branży mechanicznej informuje dyrektorka szkoły, Grażyna Dąbrowska.
Trwa jeszcze remont dwóch sal lekcyjnych przeznaczonych na pracownie przedmiotów zawodowych dla technika spawalnictwa, które zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy z oprogramowaniem oraz symulatory spawania. Z kolei biblioteka szkolna została przeniesiona do dwóch wyremontowanych pomieszczeń.
W Zespole Szkół Specjalnych w Knurowie jest 92 uczniów, w tym 4 w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Dodatkowo 20 dzieci objętych jest zajęciami w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
W skład placówki wchodzą: Szkoła Podstawowa Specjalna i Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.
W tym roku szkolnym będą tu kontynuowane zajęcia w ramach projektu unijnego KoRoNa czyli Kompetencje, Rozwój, Nauka uczniów szkół specjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Gliwickiego BIS”. Są to m.in.: stymulacja zmysłów i rozwijanie funkcji poznawczo-komunikacyjnych z dysfunkcjami neurologicznymi, programowanie języka dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej w zakresie płynności mówienia, arteterapia z terapią manualną tworzenie ceramiki, English Fun gry i zabawy w języku angielskim, terapia metodą Alfreda Tomatisa, terapia integracji sensorycznej, zajęcia z wykorzystaniem metody Biofeedback, kółko Z robotyką za pan brat”. W ramach tych zajęć uczniowie nabywają nowe wiadomości i umiejętności, które w znacznym stopniu umożliwiają im na miarę ich możliwości funkcjonowanie społeczne.
W czasie wakacji w placówce odświeżone zostało miejsce z przeznaczeniem na spożywanie posiłków.
Od nowego roku szkolnego w Szkole Przysposabiającej do Pracy w ramach przygotowania do pracy, oprócz istniejących specjalności, takich jak pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, pracownik pomocy kuchennej, pracownik pomocniczy terenów zielonych, zostanie wprowadzony nowy profil pracownik pomocniczy obsługi biurowej informuje Alina Jaworska, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Knurowie.
Do Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach w obecnym roku szkolnym uczęszczać będzie 129 uczniów. W jej skład wchodzą: Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Branżowa 1 Stopnia Specjalna kształcąca w zawodach kucharz i murarz-tynkarz oraz Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy. Szkoła, ucząc dzieci niepełnosprawne wszystkich stopni, realizuje swoje zadania w Pyskowicach, w DPS-ie Ostoja” w Sośnicowicach i na Oddziale XVII w Szpitalu Psychiatrycznym w Toszku. Nadrzędnym celem kadry pedagogicznej jest przygotowanie dzieci i młodzieży do samodzielności i jak najlepszego funkcjonowania w społeczeństwie.
Szkoła zapewnia uczniom również zajęcia terapeutyczne z zakresu m.in.: logopedii (nauki poprawnej wymowy), tyfloterapii (terapii wzroku), surdoterapii (terapii słuchu), Biofeedback (poprawy funkcji poznawczych i zdolności koncentracji), usprawniania ruchowego oraz socjoterapii.
W tym roku szkolnym gościć będziemy na zawodach sportowych w Pyskowicach naszych przyjaciół ze szkoły specjalnej z Niemiec i Czech mówi Bogusław Hadzik, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach.
Wszystkim uczniom życzymy wspaniałego roku szkolnego!
Autor: krystian