Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

aktorzy na scenie podczas spektaklu fot. J. Astaszow

Andriej Kuriejczik, autor tekstu sztuki „Białoruś obrażona”, na podstawie którego Jerzy Jan Połoński wyreżyserował spektakl internetowy w Teatrze Miejskim w Gliwicach, został nagrodzony Złotą Maską. Przedstawienie miało wirtualną premierę w grudniu 2020 roku.

„Białoruś obrażona” powstała jako znak solidarności z białoruskimi ludźmi teatru, zwalnianymi z pracy w Mińsku czy Grodnie. Wiele w tej sztuce nawiązań do rzeczywistości, atmosfery zrewoltowanej ulicy, przemocy i strachu Białorusinów. To gorączkowa kronika wydarzeń, które rozegrały się całkiem niedawno tuż za wschodnią granicą Polski.

To zrealizowany jako tzw. Mastershot Teatr TV, z elementami umownymi, formalnymi, jak i prawie filmowymi wariacjami na temat. W tym teatralnym labiryncie wszystko doskonale się ze sobą splata i wszystko jest bardzo ze sobą połączone. Mamy nadzieję, że polscy i białoruscy widzowie odczytają ten klucz i staną się bliskimi świadkami opowiadanych przez nas wydarzeń. Uważamy, że tak desperacka, otwarta i odważna wola wyrażenia sprzeciwu i szczere dążenie do demokratycznych zmian w kraju, który jest naszym bezpośrednim sąsiadem, a spora część jego obywateli zamieszkuje (również z powodów politycznych) nasz kraj, warta jest wszelkiej pomocy – mówił przed premierą Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu.

Andriej Kuriejczik zatriumfował w kategorii „Nagroda specjalna”. W 53. edycji Nagrody Teatralnej „Złota Maska” ocenie poddano 58 spektakli zrealizowanych na terenie województwa śląskiego. Złote Maski przyznaje zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru.