Kostka brukowa jest wizytówką naszego domu. Brzydka, zaniedbana, przebarwiona nie sprawia wrażenia przyjemnej dla oka. Za to czysty i wypielęgnowany podjazd z kostki brukowej powoduje że teren wokół domu wydaje się jeszcze piękniejszy. Dużo osób dba o swój ogród czy taras, aby ich rezydencja nabrała jeszcze więcej uroku, zapominając całkowicie o wyglądzie swojej kostki brukowej.
Czyszczenie kostki brukowej z różnego rodzaju zabrudzeń
Zabrudzenia na kostce brukowej możemy podzielić na dwa rodzaje :
- remontowo-budowlane - są to na przykład cement, farba czy tynk
- eksploatacyjne czyli kurz, sadza, olej, ślady po oponach, trawa, mech lub chwasty.
Systematyczność zabiegów czyszczących i pielęgnacyjnych kostki brukowej możemy uznać za kluczowe. Jest ona mocno użytkowana, a jednocześnie nieustannie narażona na działanie niekorzystnych dla niej warunków jak słońce, deszcz, silny wiatr, chwasty czy opadające liście. A to wszystko sprawia, że nawierzchnia szybko się brudzi. Warto więc na bieżąco dbać o wygląd kostki brukowej czyszcząc ją na przykład myjką ciśnieniową. Równie istotny jest nadzór nad przestrzenią pomiędzy kostkami. W pierwszych latach po założeniu kostki szczególnie należy uzupełniać szczeliny piaskiem. Warto pamiętać, że pogłębiające się szczeliny zagrażają stabilności konstrukcji i doprowadzają często do mikrouszkodzeń. Dzieje się tak, ponieważ w szczelinach łatwo gromadzi się woda, która zamarza przy niskich temperaturach i rozsadza kostkę.
Wiele z rodzajów zabrudzeń bez problemu można wyczyścić za pomocą środków, które znajdziemy w domu - myjka ciśnieniowa, miotła, aby pozbyć się opadłych liści czy po prostu zmyć górną warstwę brudu zwykłym wężem ogrodowym. Jednakże większość typów zabrudzeń będą wymagały działania specjalistycznych firm, które mają doświadczenie w czyszczeniu kostki brukowej.
Czyszczenie kostki brukowej - warto oszczędzić sobie pracy
Kostka brukowa jest nieustannie narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia wynikające z jej użytkowania, a także wystawienia na niebezpieczne dla niej czynniki. Trudno się dziwić, że już po kilku miesiącach od jej położenia widzimy wyraźne ślady zanieczyszczeń. W takiej sytuacji konieczne okazuje się dokładne wyczyszczenie kostki. Efektywność zabiegów czyszczących zależy oczywiście od rodzaju zastosowanego urządzenia, a także stopnia zabrudzenia. W przypadku lekkiego zabrudzenia i na stosunkowo niewielkiej powierzchni wystarczy jedynie woda oraz szorstka szczotka do czyszczenia kostki brukowej mająca włosie, które bez problemu dotrze do wszelkich zakamarków nawierzchni.
Trzeba jednak mieć świadomość, że takie mycie kostki wymaga siły i jest dość czasochłonne. Dlatego coraz częściej korzystamy z usług firm, które zajmują się myciem kostki brukowej. Używają one specjalistycznego sprzętu między innymi myjki ciśnieniowe oraz metod takich jak piaskowanie i hydropiaskowanie, które pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i sił, a jednocześnie gwarantują skuteczne wyczyszczenie nawet najbardziej zanieczyszczonych nawierzchni.