Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

męzczyzna w niebieskiej koszuli Aleksander Nowak (fot. B. Barczyk / PWM)

Gliwicki kompozytor ma szansę na tytuł w kategorii Osobowość roku. Aleksander Nowak został doceniony za prawykonania jego muzyki w sezonie artystycznym 2020/2021.

Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej są przyznawane przez środowisko muzyczne najwybitniejszym twórcom muzyki polskiej. Organizatorem tego prestiżowego konkursu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wyniki konkursu Koryfeusz Muzyki Polskiej zostaną ogłoszone 14 listopada. Aleksander Nowak jest kandydatem do wyróżnienia ze względu na bardzo udany sezon artystyczny. Jury zwróciło szczególną uwagę na prawykonanie utworu „lo firgai. Maska” przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu. Jest to monodram na sopran i kameralny zespół instrumentalny. Aleksander Nowak skomponował ten utwór w 2021 roku.

Aleksander Nowak to jeden z najważniejszych współczesnych kompozytorów polskich. W 2021 roku zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” za operę „Ahat-il. Siostra bogów" z librettem Olgi Tokarczuk. Gliwicki kompozytor zatriumfował w kategorii „Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa”.

Aleksander Nowak urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach i prezesem katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Kompozytor jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele. Wkrótce (20 listopada) w ramach 9. Festiwalu Prawykonań na scenie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach swoje prawykonanie będzie miał kolejny utwór Aleksandra Nowaka – „Hevel” na kameralny chór mieszany. (mm)