Wybieramy przesiewacze — na co zwrócić uwagę?

Wybór przesiewacza powinien być uzależniony od kilku czynników, takich jak: materiał wsadowy, jakiego chcemy użyć, tego ile frakcji chcemy uzyskać po przesianiu, czy przesiewacz ma być mobilny, czy stacjonarny, spalinowy czy elektryczny i jaką ma mieć wydajność. Musimy określić również nasz budżet. Na co zwrócić uwagę przy wyborze przesiewacza? Podpowiadamy.
Jaki jest nasz cel zastosowania przesiewacza?
Ze względu na to, że obecnie na rynku mamy wiele różnych typów sit musimy ustalić, jaki będzie nasz cel stosowania przesiewacza. Na rynku dostępne są przesiewacze, które separują produkty, półprodukty i surowce na dowolne frakcje, w zależności od ilości użytych sit i wielkości oczek. Dlatego najpierw zacznijmy od określenia, jaki rodzaj materiału będziemy przesiewać — czy będzie to kruszywo, piasek, ziemia, odpady, półprodukty laboratoryjne, produkty rolnicze itp. Ważna będzie także granulacja i wilgotność takiego materiału, ponieważ inny przesiewacz nadaje się do rozdzielania na przykład żwiru, a inny do zastosowania farmaceutycznego. Urządzenia, które mają być stosowane w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, czy spożywczym muszą spełniać specjalne rygorystyczne wymagania konstrukcyjne. Kolejnym etapem jest określenie ile frakcji chcemy uzyskać i w zależności od tego wybrać ilość pokładów, która musi się w nim znajdować. Na rynku znajdziemy przesiewacze zawierające od dwóch do czterech podkładów dzielących materiał na frakcje.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru przesiewacza?
Do wyboru mamy przesiewacze mobilne, które łatwo możemy przenosić, a także stacjonarne, które nie mają możliwości szybkiego przemieszczania się. Dlatego jeżeli szukamy przesiewacza do przemysłu ciężkiego lepiej zdecydować się na model stacjonarny, lub specjalny do niego przeznaczony sprzęt mobilny. W przypadku zastosowania laboratoryjnego możemy wybrać lekki, łatwy w transporcie na przykład przesiewacz wibracyjny. Ważna jest także wydajność przesiewacza urządzenia, które mają być stosowane w przemyśle, powinny mieć znacznie wyższą wydajność niż te, które będą wykorzystywane sporadycznie na przykład podczas analiz laboratoryjnych.
Przesiewacze wibracyjne
Ten typ przesiewaczy ma szerokie spektrum zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu. Ze względu na jego zamkniętą budowę proces przesiewania odbywa się bez zwiększonego poziomu zapylenia. Oferowane na rynku przesiewacze pozwalają na przesiewanie grubo, średnio i drobnoziarnistych materiałów zarówno na sucho jak i na mokro. Mogą być, więc stosowane w większości gałęzi przemysłu.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski