Służbę w Policji może pełnić obywatel Polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzysta z pełni praw publicznych, posiada wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Kwestionariusz osobowy i dokumenty niezbędne do wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego składać należy w Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach lub Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach - wyłącznie osobiście, jednak po uprzednim telefonicznym ustaleniu terminu z pracownikiem komórki kadrowej/doborowej (dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej slaska.policja.gov.pl, w zakładce Rekrutacja – Kontakt).
Niektórzy kandydaci pytają o tatuaże, a dokładniej, czy z tatuażem mają szansę na przyjęcie do naszej służby. Zatem wyjaśniamy.
Zgodnie z Zarządzeniem nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie regulaminu musztry w Policji, umundurowanemu policjantowi w szczególności zabrania się eksponowania widocznego tatuażu. W przypadku, kiedy policjant posiada widoczny tatuaż, przełożony może nie dopuścić go do pełnienia służby lub odsunąć od jej pełnienia. Odmowa wykonania polecenia przełożonego o odsunięciu lub niedopuszczeniu do pełnienia służby pociąga za sobą odpowiedzialność dyscyplinarną. Wyjątkami są tu przypadki podyktowane charakterem służby lub względami bezpieczeństwa.
Więcej informacji o terminach, wymogach, punktacji i etapach kwalifikacji można przeczytać pod linkiem: NABÓR