Kiedy warto zainwestować w stół spawalniczy z odciągiem dolnym? Podpowiadamy

Spawalnictwo od dziesiątek lat odgrywa kluczową rolę w przemyśle. Nowoczesne stoły  spawalnicze znacząco ułatwiają przeprowadzanie tego procesu. Jedną z ich najważniejszych funkcjonalności jest odciąg dolny. Kiedy i dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie? Co jeszcze wyróżnia dobry stół do spawania?

Czym są dzisiejsze stoły spawalnicze?

Warto zacząć od tego, czym tak właściwie są stoły spawalnicze. Mowa o konstrukcjach, na które składa się blat spawalniczy oparty na kilku, rzadziej jednej nodze. Są to konstrukcje stalowe, które powinny wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne i duże obciążenia. Profesjonalny stół do spawania nie jest zwyczajnym stołem stalowym.

Konstrukcje są wyposażone w siatkę otworów montażowych oraz możliwość regulacji wysokości. Często dają się również łączyć ze sobą, co umożliwia dowolne dostosowanie miejsca pracy do własnych potrzeb. Tego typu stoły spawalnicze oferuje Cloos. Jest to dystrybutor stołów spawalniczych uznanej marki Siegmund. W asortymencie można znaleźć stoły o różnych wymiarach.

Co to jest stół spawalniczy z odciągiem dolnym?

Jak już wspomnieliśmy, coraz częściej można trafić na stół spawalniczy z odciągiem dolnym. U dobrych producentów jest to już standard. Czym jest odciąg? Mowa o systemie odprowadzającym pył i wszelkie inne resztki powstające podczas spawania. System ten działa automatycznie.

Oczywiście mechanizmy działają odmiennie w stołach różnych producentów. Różnice dotyczą przede wszystkim mocy odciągu, ale też jego niezawodności. Warto inwestować w wyższej jakości stoły spawalnicze, które gwarantują skuteczny odciąg i nie ulegają awariom.

Stół do spawania z odciągiem bywa niezbędny

Odciąg dolny w zasadzie zawsze jest przydatny. Jednak w niektórych przypadkach bywa wręcz niezbędny. Dlaczego warto wybrać tego typu rozwiązanie? Otóż stół spawalniczy z odciągiem dolnym:

  • oczyszcza pole pracy spawarki,
  • ułatwia pracę operatorowi,
  • zapobiega problemom zdrowotnym pracowników zakładu.

Usuwanie pyłów i opiłków ma na celu między innymi czyszczenie blatu spawalniczego. Dzięki tej funkcji spawarka może pracować bez przeszkód. To jednak nie wszystko. Brak zanieczyszczeń to prostsza praca operatora. Jego widoczność nie jest ograniczana przez unoszące się w powietrzu pyły. Nie ma on również problemów z oddychaniem.

Warto zaznaczyć, że stoły spawalnicze powinny być wyposażone w odciąg również ze względu na innych pracowników. Brak tej funkcjonalności sprawia, że zanieczyszczenia roznoszą się po całym pomieszczeniu. Niektóre z nich mogą być szkodliwe dla zdrowia. Warto zatem zadbać o ich odprowadzanie.

Jeśli chodzi o wyposażone w odciąg dolny stoły spawalnicze, producent dedykuje je głównie firmom działającym w branżach, w których wytwarza się wiele pyłów. Niewątpliwie jest to branża motoryzacyjna i meblarska. Na pewno na stół do spawania z funkcją odciągu powinny zdecydować się przedsiębiorstwa, w których obróbce poddaje się duże elementy. Produkcja zanieczyszczeń jest tam zawsze wzmożona.

Czy stół warsztatowy spawalniczy również powinien posiadać odciąg? Oczywiście zależy to od rodzaju wykonywanych w nim prac. Czasami właściciele niewielkich warsztatów rezygnują z odciągów w celu zmniejszenia kosztów zakupu stołu spawalniczego. Wydaje się jednak, że w trosce nie tylko o własny komfort, ale też bezpieczeństwo, warto wybierać stoły spawalnicze, które automatycznie odprowadzają zanieczyszczenia.