Jak pielęgnować drewniane meble do biura i domu?

Aby zachować piękno drewnianych mebli po latach codziennego użytkowania, należy traktować je z należytą starannością, ale również czyścić i odpowiednio konserwować. Oprócz regularnego odkurzania suchą ściereczką i czyszczenia na mokro, meble drewniane powinny być poddawane bardziej zaawansowanej pielęgnacji przynajmniej raz w roku.
Jak usuwać plamy z mebli?
Silne plamy i zadrapania powinny być starannie usunięte ze wszystkich powierzchni mebli tak szybko, jak to tylko możliwe. Przy pielęgnacji mebli z litego drewna należy zwrócić szczególną uwagę na różne typy powierzchni, jakimi mogą się wyróżniać. Meble drewniane mogą być lakierowane, olejowane lub woskowane i dlatego każde z nich wymagają innego traktowania. Meble biurowe nie wymagają aż takiej pielęgnacji, jednak coraz popularniejszym trendem jest wymyślna dekoracja wnętrz w których pracujemy, warto więc pomyśleć i o pielęgnacji tego rodzaju mebli aby pracowało się przyjemnie.
Podstawową zasadą jest odkurzanie ściereczką lub miotełką z mikrofibry przynajmniej raz w tygodniu. Mocno zabrudzone meble należy przecierać miękką, wilgotną szmatką. W przeciwieństwie do lakierowanych mebli drewnianych, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji, do ich utrzymania wymagane jest czyszczenie, polerowanie, olejowanie i woskowanie oraz specjalne środki pielęgnacyjne.
Jakie środki ostrożności należy podjąć w przypadku różnych powierzchni mebli?
Nowoczesne meble drewniane mogą uzyskać różne cechy charakterystyczne poprzez poddanie ich różnym procesom obróbki wstępnej przed właściwym procesem produkcyjnym. Z tego powodu pielęgnacja mebli z litego drewna powinna być dostosowana indywidualnie do każdej powierzchni. Aby zapewnić, że wszystkie drewniane powierzchnie są wolne od zadrapań, wgnieceń, plam i śladów nacisku, pod wszystkie przedmioty, takie jak telewizory, radia i lampy, należy zawsze podkładać rafię lub filcowe podkładki.
Woskowanie mebli z litego drewna
Drewno lite jest często wykorzystywane przez producentów mebli. Dlaczego? Nowoczesne meble drewniane woskowane nie tylko wyglądają bardzo schludnie i elegancko, ale są również łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Oprócz odkurzania i czyszczenia na mokro, raz lub dwa razy w roku należy wyczyścić woskowaną powierzchnię emulsją z wosku pszczelego.
Meble lakierowane - ich czyszczenie i pielęgnacja
Ogólnie rzecz biorąc, lakierowane meble drewniane są najtrwalsze i najłatwiejsze w pielęgnacji. Jednak można je również niechcący uszkodzić. Nie należy stosować środków do polerowania mebli i sprayów czyszczących, ponieważ mogą one zniszczyć lakier. Jeśli mimo zachowania wszelkich środków ostrożności lakierowane meble ulegną zarysowaniu, można je zabezpieczyć za pomocą sztyftów do retuszu z marketu budowlanego lub warsztatu stolarskiego. Warto mieć taki zestaw w pogotowiu.
Meble olejowane i piaskowane
Powierzchnie mebli, które zostały naoliwione lub wyługowane, powinny być regularnie odkurzane i od czasu do czasu przecierane wilgotną szmatką przed wytarciem suchą szmatką. Jeśli czysta woda nie wystarcza, namocz ściereczkę w wodzie z mydłem i dobrze wyciśnij. Plamy i zabrudzenia powinny zniknąć. Nieco trudniej jest jednak usunąć ciężkie plamy z olejowanych lub piaskowanych powierzchni drewnianych. Trzeba wtedy ostrożnie zeskrobać zabrudzone miejsce drobnym papierem ściernym. Następnie, po oczyszczeniu powierzchni specjalnym preparatem, nacieramy ją parafiną lub naturalnym olejem żywicznym w celu zabezpieczenia i uszczelnienia drewna. Zaleca się również ponowne pokrycie olejem mebli, które są narażone na duże zużycie, takich jak stoły jadalne. Po prostu natrzyj meble naturalnym olejem żywicznym lub olejem parafinowym, pozwól olejowi wsiąknąć na około pięć minut, a następnie wypoleruj wszystko miękką, niestrzępiącą się szmatką.
Środki ostrożności przy pielęgnacji mebli
Właściwe czyszczenie i pielęgnacja, ostrożne obchodzenie się z meblami i odpowiednie środki ostrożności zapobiegną uszkodzeniom i zadrapaniom drewnianych mebli. Każdy rodzaj powierzchni powinno się czyścić inaczej. Do pielęgnacji mebli drewnianych nie należy używać chemicznych środków czyszczących, uniwersalnych środków czyszczących ani detergentów. Drewna gruboziarnistego, porowatego, jak jesion i dąb, nie należy przecierać na mokro. Warto pamiętać też, aby zawsze czyścić i pielęgnować meble zgodnie z kierunkiem w jakim układają się słoje. Pozwoli to uzyskać lepszy efekt.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski