Do czego służą nity zrywalne? Charakterystyka i zastosowanie nitów zrywalnych

Nity to elementy konstrukcyjne, które stosowane są przy nitowaniu. Jest to czynność polegająca na łączeniu ze sobą płaskich segmentów, np.: blaszanych, skórzanych, drewnianych czy z tworzywa sztucznego. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów tych elementów, jednak niezwykle często stosowane są nity zrywalne. Jak działają? Gdzie się sprawdzą? Do czego służą?

Rodzaje nitów zrywalnych

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów nitów zrywalnych o różnorodnych cechach i zastosowaniu. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się:

  • nity standardowe o uniwersalnym zastosowaniu,
  • nity otwarte do prac niskoobciążeniowych,
  • nity zamknięte oraz szczelne do zastosowania w warunkach wodnych,
  • nity rozwidlone wykorzystywane do pracy w miękkich materiałach.

W sklepach znaleźć można także nity rozprężne wpuszczane i rowkowane.

Podczas zakupu należy zwrócić także uwagę na kształt łba – na rynku znaleźć można kulisty (najbardziej uniwersalny), stożkowy, dzięki któremu może uzyskać płaskie łączenie oraz z dużym kołnierzem do mocowania miękkich elementów na twardej powierzchni. Ponadto wyróżnia się także modele z łbem: walcowym, półokrągłym i grzybkowym.

Te elementy wykonywane są z różnych materiałów, a do najpopularniejszych rozwiązań należą aluminium oraz stal. Wysokiej jakości nit zrywalny nierdzewny wybierzesz z oferty www.incop.pl, oferowane tam artykuły stanowią uniwersalne rozwiązania, które zastosować można przy wielu pracach.

Jak działają nity zrywalne?

Nit zrywalny składa się z tulei oraz gwoździa, który na swojej powierzchni posiada wypustki minimalnie większe niż średnica rurki. Element złączny umieszcza się we wcześniej wywierconym otworze, a następnie za pomocą nitowicy wciska w otwór. Praca urządzenia wymusza wyciągnięcie gwoździa z dużą siłą i poszerzanie rurki, a następnie dochodzi do zerwania go w miejscu przewężania. Elementy są połączone ze sobą za pomocą łba oraz poszerszenienia tulei.

Do wykorzystania nitów zrywalnych konieczne jest posiadanie nitownicy. Na rynku znaleźć można 3 typy urządzeń – ręczne, pneumatyczne oraz elektryczne. Pierwszy z nich doskonale sprawdzi się do prac wykonywanych sporadycznie w domu, z kolei kolejne dwa to bardziej zaawansowane urządzenia, które najczęściej stosowne są przez profesjonalistów, którzy muszą każdego dnia wykonywać wiele łączeń za pomocą nitów zrywalnych.

Do czego służą nity zrywalne?

Nity, w tym także zrywalne, mają bardzo szerokie zastosowanie. Wynika to nie tylko z szerokiej oferty dostępnej na rynku, ale i możliwości wykonywania prac przy jednostronnym i dwustronnym dostępie. Bardzo często wykorzystywane są w przemyśle ciężkim. Stosuje się je do łączenia elementów konstrukcyjnych np. budynków, mostów, dźwigów. Wykorzystywane są do scalania części w statkach i przymocowywania ich wyposażenia. Wiele elementów samochodów łączonych jest ze sobą za pomocą nitów. W codziennym życiu możemy znaleźć je w urządzeniach RTV i AGD, gdzie wykorzystywane są do łączenia poszczególnych elementów, a także w zabawkach dla najmłodszych. Szerokie wykorzystanie nitów zrywalnych wynika przede wszystkim z ich ekonomiczniej opłacalności. Ponadto łączenia się wytrzymałe i trwałe, a ich wykonanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy od pracownika.