Trądzik niemowlęcy - czym jest i jak sobie z nim radzić?

Skóra niemowlaka jest szczególnie delikatna. Nic więc dziwnego, że u znacznej większości dzieci przed 12. rokiem życia pojawiają się problemy skórne. Najczęściej spotykanymi są: trądzik niemowlęcy i potówki. Czym są? Jakie są ich objawy i jak się z nimi uporać? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule.

Trądzik niemowlęcy - jak wygląda?

Trądzik zwykle utożsamiany z problemem wieku nastoletniego, może występować również u znacznie młodszej grupy. Może bowiem pojawić się na skórze noworodków i niemowlaków. Szacuje się, że dotyka on ok. 20% dzieci. Zmiany skórne nierzadko są już widoczne przy narodzinach - wówczas mamy do czynienia z trądzikiem noworodkowym. Trądzik pomiędzy 5. tygodniem a ok. 12 miesiącem to trądzik niemowlęcy. Jak rozpoznać, że mamy z nim do czynienia?

Objawy trądziku niemowlęcego:

  • zaskórniki,
  • krostki,
  • grudki.

Zmiany te zwykle pojawiają się na policzkach - rzadziej na dekolcie, szyi czy plecach.

Powyższe objawy trądziku są tymi najczęściej spotykanymi. Może się jednak zdarzyć, że na skórze malucha pojawią się również cysty, guzki czy zmiany naciekowe.

Nie zawsze objawy te muszą odnosić się do trądziku niemowlęcego. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań - w tym również badań endokrynologicznych. Trądzik może bowiem być również przyczyną zaburzeń hormonalnych u dziecka.

Trądzik niemowlęcy - jak sobie z nim poradzić?

Kiedy już przeprowadziliśmy wszystkie badania, a nasz lekarz potwierdził trądzik niemowlęcy, wówczas należy podjąć odpowiednie kroki. Będą one ważne dla komfortu malca. Poważne zmiany skórne mogą doprowadzić do powstawania blizn. Leczenie trądziku niemowlęcego to najczęściej stosowanie odpowiednich preparatów miejscowych. W przypadku mniejszych lub ledwie widocznych zmian skórnych wystarczą odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka. Najczęściej bowiem trądzik niemowlęcy ustępuje samoistnie po okresie kilku tygodni. By zgromadzić większą wiedzę, która będzie niezbędna w opiece nad dzieckiem, warto również poznać różnice pomiędzy trądzikiem a skazą białkową. Odwiedź stronę https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/tradzik-niemowlecy-a-skaza-bialkowa-jak-je-odroznic/ i sprawdź jak je odróżnić.

Potówki u niemowlaka - czym są?

Równie częstym problemem jak trądzik niemowlęcy są pojawiające się potówki. Są to niewielki krostki umiejscowione w okolicach karku szyi, pod pachami na nogach i na rękach. Mogą one również wystąpić w miejscach, w których gruczoły potowe dziecka są zablokowane. To właśnie one są przyczyną występowania zmian skórnych zwanych potówkami. Gruczoły potowe nie są na tyle rozwinięte u niemowlaków i nie są w stanie poradzić sobie z nadmiernym ciepłem. W konsekwencji ciepło doprowadza do przyblokowania gruczołów łojowych.

Potówki u niemowlaka mogą być:

  • czerwone,
  • zwykłe.

Pierwsze z nich - czerwone - są niewielkimi grudkami z ropnym pęcherzem na szczycie. Wokół nich znajduje się wyraźna zapalna otoczka. Potówki zwykłe z kolei są drobnymi pęcherzykami wypełnionymi płynem o przezroczystej barwie.

Sposoby na potówki u niemowlaka

Choć istnieją sposoby na wyleczenie potówek u niemowlaka, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać ich występowaniu. Najlepszym sposobem na to jest codzienna pielęgnacja skóry. Objawia się ona nie tylko stosowaniem odpowiednich kosmetyków dedykowanych niemowlętom, ale również wykorzystywane odpowiednich ubranek dziecięcych i ręczników. Najlepiej by były one wykonane z naturalnych tkanin