Jak dbać o podkładki filcowe na co dzień?

Podkładki filcowe to elegancki element wyposażenia, który znajduje szerokie zastosowanie w domach i mieszkaniach. Pozwalają między innymi wygłuszać nieprzyjemne hałasy, są dobrym izolatorem cieplnym oraz sprawdzają się doskonale jako element ochronny używany na różnego rodzaju meblach. W jaki sposób należy o nie dbać na co dzień, aby zachować ich estetyczny wygląd? Podpowiadamy.

Jak dbać o filc?

Filc to bardzo delikatny materiał o który nie jest wcale łatwo zadbać. Wytwarza się go łącząc różnego rodzaju włókna w jedną, zwartą masę. Najczęściej do jego produkcji używa się wełny oraz sierści niektórych zwierząt. Rzadziej stosuje się włókna sztuczne i roślinne. Filc ulega łatwo zużyciu jeśli jest intensywnie użytkowany. Największe zagrożenie dla jego właściwości oraz wytrzymałości ma pocieranie z innymi przedmiotami. Jeśli chodzi o podkładki filcowe to ten efekt występuje w bardzo ograniczonym stopniu. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku torebek lub butów z dodatkiem tego materiału.

Należy w miarę możliwości unikać sytuacji w których filc może ulec intensywnym zabrudzeniom. Warto także regularnie czyścić go z osadów kurzu. Wystarczy lekko go wytrzepać lub odkurzyć. Raczej powinniśmy unikać czyszczenia za pomocą wilgotnej szmatki. W większości przypadków wystarczy ręcznik kuchenny, aby przetrzeć świeżą plamę. Jeśli jest ona zaschnięta to taka podkładka filcowa będzie nadawać się do delikatnego czyszczenia z pomocą ciepłej wody.

Czy podkładki filcowe można prać?

Podkładki filcowe nadają się do prania w pralce w niskich temperaturach w wyłączonym wirowaniem. Najlepszym sposobem jest jednak ich mycie ręczne. Wystarczy do tego celu miska z wodą w temperaturze około trzydziestu stopni Celsjusza. Należy mieć świadomość, że nagłe zmiany temperatur wpływają bardzo negatywnie na strukturę materiału. Dlatego tak ważne jest to, aby nie myć ich pod gorącą, bieżącą wodą.

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem będzie pranie ręczne z niewielkim dodatkiem detergentu. Należy unikać stosowania wybielaczy. Pranie powinno zostać wykonane delikatnie, bez wyżymania i nadmiernego wykręcania materiału. Mokry filc należy umieścić tylko i wyłącznie na płaskiej powierzchni. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej reguły to po wysuszeniu może zostać zdeformowany. Można wystawić go na przykład na balkon, umieszczając na równym parapecie. Jeśli świeci słońce to filc schnie bardzo szybko, więc efekty są widoczne po krótszej chwili. Przy jego osuszaniu należy unikać intensywnie nagrzanych miejsc lub mocno gorących grzejników.