Dbanie o odpowiednią jakość powietrza ma ogromne znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Dopuszczalne normy natężenia danych parametrów są w Polsce regulowane przez przepisy. W niektórych branżach stałe monitorowanie stanu powietrza ma kluczowe znaczenie dla pracowników. Jakie parametry należy uwzględnić i jakie urządzenia wykorzystywane są do pomiarów? Podpowiadamy.
Badanie jakości powietrza - najważniejsze parametry
Za jakość powietrza odpowiadają głównie trzy podstawowe parametry. Są to: temperatura powietrza, wilgotność względna oraz skład powietrza. Zakres temperatur regulują przepisy. Latem temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić od 20 do 23 stopni. W zimę przyjmować może ona wartości od 18 do 20 stopni.
Podobnie jak w przypadku temperatury również i wilgotność uregulowana jest konkretnymi przepisami. Zawartość pary wodnej w powietrzu musi mieścić się zakresie od 40 do 60%. Latem nie powinna ona przekraczać 70%. Nie bez znaczenia jest także skład powietrza. W jego przypadku najważniejszy jest udział tlenu i dwutlenku węgla.
Badanie jakości powietrza - przykładowe urządzenia
Istnieje wiele urządzeń służących do badania jakości powietrza. Mierniki jakości powietrza odpowiadają za kompleksową analizę wszystkich parametrów. Jest ona zapisywana z datą i godziną. Używać można także bardziej szczegółowych mierników. Istnieją specjalne do pomiaru poziomu dwutlenku węgla, a także tlenu.
Specyficznym rodzajem urządzenia jest analizator spalin. Jest on wykorzystywany w konserwacji systemów grzewczych i opałowych. Do wykrywania gazów wybuchowych służy detektor tlenku węgla i gazu. Jest on wyposażony w specjalną sygnalizację świetlną, która informuje o zwiększonym stężeniu, a także automatycznie odcina dopływ gazu.
Badanie jakości powietrza - anemometr wiatraczkowy
Jednym z urządzeń służącym do badania jakości powietrza jest anemometr wiatraczkowy. Jest to miernik, który służy do pomiaru prędkości przepływu powietrza. Z powodzeniem może być on używany zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Pomiar dokonuje się za pomocą czujnika wiatraczkowego, a całe urządzenie jest łatwe w obsłudze.
Niektóre z urządzeń posiadają dodatkową funkcję pomiaru strumienia objętościowego i temperatury. Dobrej jakości anemometr wiatraczkowy powinien mierzyć prędkość przepływu powietrza, strumień objętościowy i temperaturę, rejestrować wartości pomiarowe, posiadać możliwość połączenia z aplikacją mobilną, a także mieć funkcję zatrzymywania zmierzonej wartości na wyświetlaczu.