Leczenie nietypowych uzależnień

3 min czytania
Leczenie nietypowych uzależnień

Leczenie nietypowych uzależnień

Dużo mówi się o alkoholizmie, narkomanii, lekomani czy o papierosach. Istnieje jednak grupa uzależnień, które często się bagatelizuje, dlatego że nie wiążą się z truciem organizmu wyniszczającymi substancjami. Mówi się, że wystarczy zaprzestać jakiejś czynności i po krzyku. Tymczasem sprawa jest dużo bardziej złożona. Sprawdźmy, czym są i jak rozpoznać nietypowe uzależnienia.

Pracoholizm czym jest?

Ośrodek leczenia uzależnień Katowice upatruje przyczyny pracoholizmu w dążeniu do perfekcji, nieporównywalnym dotąd w historii pędem życia oraz chęcią zarobienia jak największej ilości pieniędzy. Człowiek dotknięty pracoholizmem traci ostrość widzenia samego siebie; swoje poczucie własnej wartości, w ogóle siebie samego, uzależnia od zarobionych pieniędzy, od awansów, do osiągnięć. Obsesyjne myśli o pracy towarzyszą choremu na wakacjach, w weekendy, w godzinach wolnych. Jest więc to uzależnienie behawioralne polegające na wewnętrznym przymusie pracowania.

Jak rozpoznać pracoholizm?

W środku długiego weekendu lub w czasie urlopu twoje myśli krążą wokół pracy? Zaniedbałeś swoje hobby? Rodzina narzeka, że nie masz dla niej czasu? Partner zwraca ci uwagę, że za niedługo to ty będziesz nie wracał do domu, tylko spał w biurze? Dochodzi nawet do tego, że będąc chorym, przychodzisz do pracy, mimo że ledwo stoisz na nogach? Okazuje się, że Polacy są narodem najdłużej spędzającym czas w pracy. Czy to przekłada się na naszą efektywność, zdrowie, zarobki i szczęście osobiste? Gdyby tak było, Ośrodek leczenia uzależnień nie musiałby stwarzać osobnej terapii dla leczenia pracoholizmu.

Zakupoholizm czym jest?

Kolejne zaburzenie z grupy uzależnień behawioralnych. Każdy z nas zna to uczucie: gdy czujemy się źle, idziemy do sklepu lub przeglądamy internet, chcąc polepszyć sobie humor.

Kiedy jednak w grę wchodzą duże pieniądze, a my sami tracimy kontrolę nad pokusą kupowania coraz więcej dóbr materialnych, które wcale nie są nam potrzebne, należy się zastanowić, czy aby nie powinniśmy się zgłosić po pomoc.

Jak rozpoznać zakupoholizm?

Po tych objawach rozpoznasz zakupoholizm u siebie lub osoby bliskiej:

  • obsesyjne myśli o zakupach,
  • spędzanie dużej ilości czasu w sklepach stacjonarnych bądź internetowych,
  • chęć polepszenia sobie nastroju poprzez nabywanie nowych dóbr, w tym kupowanie pod wpływem impulsu,
  • kolekcjonowanie określonych produktów (kosmetyków, butów, biżuterii),
  • ukrywanie zakupów przed domownikami,
  • celowe umniejszanie sum wydanych w sklepie,
  • zaciąganie pożyczek u znajomych lub kredytów.

Uzależnienie od hazardu

Hazard wiąże się z silnymi emocjami. Nałogowy hazardzista jest w stanie postawić olbrzymie sumy pieniędzy, byle znów zagrać lub postawić, wierząc, że tym razem się uda, tym razem wygra olbrzymie pieniądze. Albo przynajmniej odzyska, choć ułamek tego, co stracił.

Efektem tego uzależnienia behawioralnego są pogorszone relacje z bliskimi, zniekształcony sposób myślenia, smutek, lek i poczucie bezradności wobec problemów.

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Po tych objawach rozpoznasz uzależnienie od hazardu u siebie lub osoby bliskiej:

  • natrętne myśli,
  • poczucie przymusu,
  • poświęcanie dużej ilości na hazard, zamiast na pracę, budowanie relacji z bliskimi czy realizowanie zainteresowań,
  • zadłużenia,
  • kłamstwa i manipulacje służące ukryciu tego, co naprawdę robi osoba uzależniona,
  • przeżywanie silnych stanów emocjonalnych od ekscytacji po poczucie winy.

Jak wygląda terapia?

Terapia uzależnień nietypowych skupia się na udzieleniu wsparcia osobom dotkniętym poszczególnym chorobom. Pod okiem specjalistów cierpiący uczą się mechanizmów powstawania określonych zaburzeń oraz pracują nad metodami radzenia sobie z problemami.

Warto wspomnieć, że dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, kontakt z naturą, muzykoterapia, fizjoterapia i czas na indywidualne zajęcia, na przykład czytanie lektur.

Uzależnień przybierają różą formę i intensywność, jedno za to jest pewne. Bez profesjonalnej pomocy i wsparcia każda forma uzależnień może zniszczyć nasze życie.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

gliwiceonline_kf