Czytanie cudzej korespondencji bez wiedzy i pozwolenia adresata stanowi przestępstwo i podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Osoba, która bez uprawnienia uzyskuje dostęp do treści informacji, której nie jest adresatem naraża się zatem na odpowiedzialność. Nie wiedział o tym 35-letni gliwiczanin.
Mieszkanka Gliwic zgłosiła gliwickim policjantom, że pewien mężczyzna bez jej zgody otworzył i przeczytał adresowany na nią list, czym naruszył tajemnicę korespondencji.
Otwarcie i przeczytanie korespondencji przeznaczonej do kogoś innego może wydawać się czynem błahym. Jest jednak przestępstwem. W liście mogą się bowiem znajdować informacje, o których adresat nie chce informować osób trzecich. Trzeba pamiętać, że to samo prawo dotyczy dla przykładu:
- czytania cudzych e-maili, smsa, czatu itp.
- podłączenia się do sieci telekomunikacyjnej – na przykład - przechwytywanie danych w sieci wewnętrznej;
- przełamanie (rozszyfrowanie hasła dostępu do informacji objętych ochroną) albo ominięcie ( zalogowanie się przy użyciu znanego hasła) zabezpieczeń elektronicznych, magnetycznych, informatycznych lub innych szczególnych zabezpieczeń sieci.
Przestępstwo naruszenia tajemnicy korespondencji może zostać popełnione tylko umyślnie oraz z tzw. zamiarem bezpośrednim. W związku z tym, nie popełnia przestępstwa ktoś kto nieświadomie uzyskał dostęp do informacji.
Kodeks karny art. 267
§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
§ 3.Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Sprawcę może też czekać proces cywilny.
Zgodnie z art. 26 kodeksu cywilnego ochrona dóbr osobistych obejmuje tajemnicę korespondencji i może znaleźć zastosowanie zarówno w przypadku zapoznania się przez nieuprawnionego z treścią cudzej korespondencji, jak i w przypadku jej nieuprawnionego rozpowszechniania.
Tu w grę wchodzi między innymi konieczność zapłacenia zadośćuczynienia pieniężnego!