Z okazji Dnia Dziadka oraz wczorajszego Dnia Babci, pragniemy Was zaprosić do włączenia się w kampanię informacyjną, mającą na celu ochronę seniorów przed oszustami. Bez względu na to, czy Wasi dziadkowie korzystają z telefonów stacjonarnych czy też są aktywni w świecie Internetu, chcemy zwrócić uwagę na różne metody oszustw, których mogą być narażeni. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, abyście mogli uczyć ich na podstawie doświadczeń innych.

W miniony weekend do gliwickich komisariatów zgłosiły się dwie panie, które padły ofiarą oszustw. 70-letnia kobieta, pod wpływem reklamy znalezionej w Internecie, straciła prawie 100 tysięcy złotych, inwestując w "akcje spółki Baltic Pipe". Kobieta ta zauważyła reklamę na popularnym portalu społecznościowym, gdzie znana postać zachęcała do zakupu akcji wspomnianej spółki. Zainteresowana reklamą, wypełniła ankietę, podając swój numer telefonu. Po kilku dniach skontaktował się z nią mężczyzna, przedstawiający się jako doradca firmy inwestycyjnej. Pod wpływem obietnic szybkiego zysku kobieta udzieliła mu swoich danych, co doprowadziło do kolejnych etapów oszustwa, włącznie z potwierdzeniem przelewu zysków z inwestycji.

80-latka, również gliwiczanka, otrzymała informację o spadku przez messengera. Przedstawiciel rzekomego spadkodawcy skontaktował się z nią online, rozpoczynając procedury przekazania spadku. Kobieta uwierzyła w opowieść oszustów, dokonując przelewów tytułem rzekomych opłat i podatków. Dopiero wtedy, gdy opróżniła swoje konto oszczędnościowe i poprosiła córkę o pożyczenie pieniędzy na kolejne „opłaty”, zdała sobie sprawę z oszustwa. Strata wyniosła ponad 100 tysięcy złotych.

To kolejne oszustwa tego typu, o których informujemy i przestrzegamy. Seniorzy tracą pieniadze w zaciszu swoich mieszkań. Temu zjawisku przeciwdziałać możecie jedynie Wy! Potraficie?

Policja ostrzega:

  • Nie udostępniajcie nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
  • Nie podawajcie nikomu danych poufnych dotyczących kart płatniczych.
  • Nie instalujcie dodatkowego oprogramowania, np. aplikacji AnyDesk, na urządzeniach, z których logujecie się do bankowości elektronicznej.
  • Nie wprowadzajcie nieznanych numerów konta do swojej bankowości elektronicznej, na które miałyby być przekazywane zyski z inwestycji.
  • Jeśli otrzymacie przelew od nieznajomego nadawcy, nie przekazujcie środków dalej, nawet jeśli wasz "doradca" o to prosi – nieświadomie możecie brać udział w przestępstwie.
  • Bacznie obserwujcie fałszywe aplikacje i strony firm namawiających do inwestowania.
  • W przypadku podejrzenia oszustwa, skontaktujcie się z bankiem i zgłoście sprawę na Policji.
  • Nie dajcie się skusić wizją szybkiego zysku.
  • Nie podejmujcie decyzji inwestycyjnych pod wpływem emocji.