Spektakl „Feblik” z Gliwic na antenie TVP Kultura już 23 kwietnia
Wkrótce na antenie TVP Kultura zagości „Feblik” – spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które zachwyciło już wielu miłośników teatru, teraz dostępne będzie dla szerszej publiczności.
  1. „Feblik” to adaptacja sztuki Małgorzaty Maciejewskiej, laureatki prestiżowej nagrody dramaturgicznej.
  2. Spektakl został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z programu Narodowego Centrum Kultury.
  3. W adaptacji telewizyjnej zadbano o dostępność – spektakl jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami słuchu.
  4. Zakończył się nabór do kolejnej edycji konkursu dramaturgicznego, z którego wyłoniono „Feblik”.

Spektakl „Feblik” zdobył serca widzów dzięki swojej unikalnej narracji i głębokiej treści. Reżyseria Lecha Mackiewicza przyniosła dziełu nowe wymiary, przenosząc teatralne doświadczenie prosto na ekrany telewizorów. Sztuka, której tematy dotykają istotnych aspektów ludzkiej egzystencji, została wzbogacona o elementy wizualne i adaptacje dźwiękowe, które umożliwiają jej odbiór na zupełnie nowym poziomie.

Reżyser Lech Mackiewicz podkreślił wyjątkowość projektu: „Praca nad spektaklem w formule telewizyjnej była wyzwaniem i przyjemnością. Dziękuję wszystkim twórcom za stworzenie na ekranie tego pięknego świata, a także tłumaczkom języka migowego, dzięki którym spektakl oglądają również osoby z niepełnosprawnościami słuchu”.

Program „Kultura – Interwencje” Narodowego Centrum Kultury, który wspierał produkcję spektaklu, ma na celu promowanie polskiej kultury i sztuki. Dzięki funduszom z tego programu możliwe było stworzenie tak wartościowej produkcji, jaką jest „Feblik”.

Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza, który wyłonił Małgorzatę Maciejewską jako zwyciężczynię, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W tym roku do konkursu zgłoszono 112 utworów, co świadczy o jego znaczącej roli w promowaniu dramaturgii. Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach, zaznacza: „Konkurs przynosi dramatopisarzom, prócz pewnego splendoru, również wymierne korzyści. Oprócz sporej nagrody finansowej, wydania wyróżnionych tekstów w formie książkowej, rozsyłanej do recenzentów, krytyków i instytucji, podejmujemy się także realizacji nagrodzonej sztuki”.

Warto zaznaczyć, że jury konkursu ocenia prace w sposób anonimowy, co gwarantuje obiektywność i sprawiedliwość oceny. Finaliści i zwycięzcy będą ogłoszeni w listopadzie, a już teraz możemy cieszyć się jednym z owoców tego konkursu – spektaklem „Feblik”.


Na podstawie: Urząd Miejski Gliwice