Rola tulei regeneracyjnych w systemie uszczelniającym

Wysoka szczelność układu przekazywania siły obrotowej i napędu sprawia, że zmniejsza się ryzyko uszkodzenia poszczególnych podzespołów. Z czasem jednak uszczelnienie podlega zużyciu. Wówczas pozostaje luka, przez którą do układu przedostają się zanieczyszczenia powodujące degradację wału. Niezbędna staje się jego regeneracja. W tym celu można wykorzystać dedykowane tuleje. Dowiedz się, czym one są i jaka jest ich rola w systemie uszczelniającym wału.

Czym są tuleje regeneracyjne?

Tuleje regeneracyjne wału to elementy, które pozwalają na wydłużenie żywotności wału oraz utrzymanie optymalnej wydajności pracy całego układu. Stosuje się je wtedy, gdy uszczelnienie w wyniku eksploatacji lub uszkodzenia mechanicznego nie spełnia już swojego zadania. Wówczas zanieczyszczenia dostające się do smaru i układu powodują ścieranie się powierzchni wału oraz go rysują. Każda taka usterka zmniejsza wydajność pracy systemu i z czasem może doprowadzić do poważnych i kosztownych awarii. Tuleje regeneracyjne wału to części, które sprawdzają się właśnie wtedy, gdy uszczelnienie nie jest wystarczająco skuteczne.

Produkty te mają kształt owalnych pierścieni o średnicy, która powinna być dopasowana do konkretnego układu. Dobrej jakości tuleje regeneracyjne wału powstają z chromowanej stali nierdzewnej. Powinny spełniać najwyższe standardy rynkowe w zakresie wytrzymałości eksploatacyjnej i twardości oraz posiadać idealnie gładką powierzchnię. Szeroki wybór wysokiej jakości tulei regeneracyjnych wału znajdziesz w sklepie internetowym https://sklep.grupamarat.pl/uszczelnienia/tuleje_regeneracyjne_walu,cat-126.

Jaka jest rola tulei regeneracyjnych wału w systemie uszczelniającym?

Podstawowym zadaniem tulei regeneracyjnych wału jest utrzymanie wysokiej sprawności układu. Tuleja montowana jest na zużytym odcinku wału po to, aby wypełnić powstałą przestrzeń pomiędzy nim a uszczelnieniem. W ten sposób niweluje się lukę, która umożliwia przedostawanie się do układu zanieczyszczeń oraz nie zatrzymuje środka smarnego. W ten sposób wydłuża się żywotność układu napędowego bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych. Ponadto zastosowanie tulei sprawia, że nie ma potrzeby wymieniania simmeringu uszczelniającego na mniejszy rozmiar. Może zostać dotychczasowy, ponieważ pusta przestrzeń zostaje wypełniona przez tuleję regeneracyjną. To kluczowe korzyści związane ze stosowaniem tej części w procesie regeneracji wału.

Specyfika montażu tulei na wale

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy jest możliwa regeneracja wału bez jego demontażu. Oczywiście, że tak. Jeżeli stopień uszkodzeń jest niewielki i nie wymaga wymiany całego wału, to wystarczające jest zastosowanie tulei. Nasuwa się ją na uszkodzony odcinek wału w ten sposób, aby wypełnić przestrzeń pomiędzy nim i uszczelnieniem. Przed uruchomieniem układu należy upewnić się, że nie pozostała żadna luka, przez którą zanieczyszczenia wciąż mogłyby się przedostawać.