Zapraszamy Państwa do zapoznania się z podstawowymi stronami internetowymi, które umozliwiają obserwację pogody.

 

 

Podczas tegorocznej majówki pogoda będzie zachęcać do wypoczynku na świeżym powietrzu. W związku z tym prezetujemy narzędzia, które umożliwiają sprawdzanie aktualnego stanu pogody i ewentualnych zagrożeń, w szczególności takich jak burza.

Przydatne linki:

  1. Lightningmaps.org - detektor burzowy pozwoli na stałą obserwację, czy w okolicy nie pojawiła się burza. Proponowany detektor jest aktualizowany cały czas.
  2. Burze.dzis.net – kolejny detektor burzowy, który pozwala na obserwację burz. Ponadto na stronie istnieje możliwość ustawienia powiadomień mailowych jeżeli pojawią się wyładowania w wyznaczonej przez nas strefie.
  3. Radar pogodowy IMGW – radar meteorologiczny pokazuje przemieszczanie się opadów deszczu i burz, ale nie pokazuje wyładowań atmosferycznych.
  4. Radar pogodowy IMGW (awiacja) – radar meteorologiczny, który pokazuje przemieszczanie się opadów i burz, pokazując jednocześnie wyładowania doziemnie i międzychmurowe.
  5. Czeski radar meteorologiczny – radar meteorologiczny, który pokazuje przemieszczanie się opadów i burz, pokazując jednocześnie wyładowania doziemnie. Niestety obejmuje on tylko takie województwa jak śląskie, opolskie
    i dolnośląskie.

Od 1 maja ponownie ruszy wydawanie prognoz burzowych przez IMGW.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczącym burz oraz do pobrania alikacji Regionalny System Ostrzegania:

1. System Android

2. System iOS

3. System Windows 10