• Kolejne potrącenie na oznakowanym przejściu

  Wczoraj, 17 stycznia tuż przed godziną 6.00 na ul. Rybnickiej w Gliwicach doszło do potrącenia pieszego, który znajdował się na oznakowanym przejściu. Mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala.

 • Przestrzegamy przed domokrążcami

  Starsza pani, mieszkanka osiedla Sikornik, zlitowała się nad nieznaną kobietą, która odgrywała przed nią osobę biedną, zbierającą nie tyle pieniądze, co jedzenie dla swoich głodnych dzieci. Sytuacja ujęła gliwiczankę, która zaprosiła nieznajomą do mieszkania.

 • Nastolatek znęcał się nad członkami rodziny

  Na wniosek policji i prokuratury Sąd Rejonowy w Gliwicach aresztował tymczasowo 17-latka, który znęcał się nad swoją matką i siostrą. Młody człowiek nie skorzystał z szansy, jaką dali mu śledczy i kontynuował agresję. Na proces czeka teraz za kratami.

 • Przestrzegamy przed szybką jazdą

  W naszym rejonie policjanci wykorzystują w służbie samochody z wideorejestratorami. Codziennie rejestrowane są osoby przekraczające prędkość w terenie zabudowanym. Oto jeden z wielu przykładów: ukraiński kierowca volkswagena passata, jadący DTŚ, w centrum Gliwic znacznie przekroczył dozwolone tu 70 km/h.

 • IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące marznących opadów atmosferycznych, obowiązujące od godz. 18:00 dnia 15.01.2019 do godz. 4:00 dnia 16.01.2019.  

  Czytaj więcej

  11 stycznia 2019 r. na terenie województwa śląskiego rozpoczęły się działania w ramach akcji "Bezpieczne Ferie 2019", które potrwają do 25 lutego 2019 r.  

  Czytaj więcej
  17.01.2019 r. - Zimowo, bezpiecznie i zdrowo...

  Zbliżające się ferie zimowe są świetną okazją do relaksu i zabawy, niezależnie od tego, gdzie i z kim je spędzamy należy zadbać o bezpieczeństwo. Ten temat jest szeroko poruszany podczas prelekcji prowadzonych przez naszych funkcjonariuszy w szkołach i przedszkolach. Pogadanki służą przekazaniu odpowiednich zachowań w sytuacji niebezpieczeństwa oraz kładą duży nacisk na znajomość numerów alarmowych. Funkcjonariusze w ciekawy a zarazem rzeczowy sposób przedstawiają scenariusze prawdopodobnych wypadków oraz omawiają jak pomóc osobie, której zda ...

 • NAMIERZYLI I ZATRZYMALI AUTORA BEZPRAWNEGO WPISU INTERNETOWEGO

  Katowiccy policjanci zwalczający cyberprzestępczość, wspólnie z kryminalnymi z Gliwic, namierzyli i zatrzymali 34-letniego mieszkańca Knurowa. Jest on podejrzewany o to, że na jednym z portali społecznościowych publicznie drwił ze śmierci zmarłego tragicznie Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza oraz pochwalał popełnienie tego przestępstwa. O zatrzymaniu mężczyzny powiadomiono już prokuratora, któremu zostanie przekazany zgromadzony materiał dowodowy. Dziękujemy mediom za czujność jaką się wykazały i przekazały policji informacje o bezprawnym wpisie. Jednocześnie przypominamy, że w cyberprzestrzeni nie jesteśmy anonimowi i bezkarni, a każde nasze działanie pozostawia ślad.

 • Mógł liczyć na swego dzielnicowego. Nawet po śmierci

  Starszy aspirant Grzegorz Ballas jest dzielnicowym w Sośnicy. Od lat znał i odwiedzał jednego z mieszkańców swojego rejonu – byłego wojskowego, samotnego i schorowanego pana Piotra. Po śmierci podopiecznego dopełnił danej mu raz obietnicy i spełnił ostatnią wolę żołnierza.

 • Sztancowanie to potoczna nazwa wykrawania. Jest to introligatorska czynność, polegająca na wykrawaniu określonego kształtu z kartonu, tworzywa sztucznego, czy też arkusza papieru. Sztancowanie jest stosowane, kiedy zwykłe krojenie za pomocą gilotyny nie przynosi pożądanych skutków. Nie można zapomnieć o tym, że jest to też jedna z technik obróbki plastycznej. Na czym polega i jakie ma zastosowanie?

  Usługi introligatorskie, w tym oczywiście sztancowanie w Warszawie http://temat.com.pl/oferta/sztancowanie/ można wykonać w niezliczonej liczbie firm zajmujących się m.in. poligrafią. Warto jednak porównać wcześniej ceny i dowiedzieć się gdzie oferowana jest najwyższa jakość wykonania.

  Wykrawanie (sztancowanie) – na czym polega?

  Do sztancowania potrzebny jest wykrojnik do papieru. Jego główną częścią roboczą jest specjalny nóż o odpowiednio wyprofilowanym kształcie ostrza. Podczas wykrawania, nóż ten jest wtłaczany prostopadle w podłoże z dużą siłą, przebijając się na wylot. Sztancowanie pozwala na wykonywanie wielu różnych czynności. Na ugniatanie linii w podłożu o konkretnych kształtach. Możliwe jest przygotowanie materiału w taki sposób, aby uzyskał oczekiwane zewnętrzne kształty, w których kolejno może wykonać otwory. Sztancowanie jest przydatne podczas produkcji kalendarzy z dużą ilością stron i dopasowanymi kartami do konkretnych przedziałów czasowych. Podobnie jak przy tworzeniu specjalnych notesów telefonicznych, które posiadają wykrojone otwory na konkretne litery alfabetu. Sztancowanie bardzo często łączy się z innymi metodami i technikami. Jest to wklęsłe oraz wypukłe wytłaczanie, perforowanie, nacinanie górnej części podłoża oraz bigowanie.

  Zastosowanie techniki sztancowania

  Wykrawanie jest wykorzystywane do wytwarzania wielu różnych produktów – głównie reklamowych. Są to m.in.:

  • okolicznościowe i biznesowe kartki
  • plakaty
  • podkładki pod piwo
  • foldery oraz ulotki
  • teczki firmowe
  • notesy telefoniczne
  • wizytówki
  • naklejki
  • składane opakowania kartonowe
  • karty rabatowe, bankomatowe oraz lojalnościowe
  • karnety
  • planery z przedziałami czasowymi
  • terminarze
  • okładki folderów oraz czasopism

  Gdzie można skorzystać z usług sztancowania?

  Tego typu prace najczęściej przeprowadzają w większości poligraficzne firmy, które zaopatrzone są w dostosowane zaplecze do wykonywania usług tego typu. W takim wypadku, wszyscy zainteresowani sztancowaniem, mogą liczyć na wykonanie kompleksowych wykrojeń, na przeróżne sposoby – tak jak przedstawia to projekt oraz ich wizja. Rozwijający się rynek i coraz szersze spektrum wyboru sprawia, że firmy zajmujące się drukiem, chwalą się w internecie ofertami sztancowania, czyli wykańczania druków, jak i innych materiałów.

  Warto wybrać odpowiednie miejsce oferujące usługi sztancowania w Warszawie, gdzie wydaje się, że takich firm jest najwięcej. Należy zwrócić uwagę czy stosują nowoczesne metody, jakie mają portfolio oraz jak wygląda zakres ich możliwości, w wypadku realizowania bardziej skomplikowanych projektów. Jeżeli jest się w posiadaniu firmy, która potrzebuje dobrej jakości materiałów promocyjnych mających sprawić, że na tle konkurencji będzie się wyróżniać – skorzystanie ze sztancowania jest dobrym wyjściem.

  Wszelkie nośniki powstające w wyniku sztancowania mogą być skuteczną reklamą, na której da się umieścić wiele ważnych informacji, takich jak adresy czy dane kontaktowe. Mogą też przyjąć rolę oryginalnego zaproszenia. Wszystkie produkty wykrawania, mogą również służyć jako zwykłe przedmioty codziennego użytku – nie tylko reklamowe.

  Sztancowanie – Na czym polega i jakie ma zastosowanie

  Sprężarki to urządzenia powszechnie stosowane w wielu urządzeniach codziennego użytku, niekoniecznie rozwiązaniach przemysłowych. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie urządzeń AGD takich, jak na przykład lodówki. Pełnią również bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu większych rozwiązań. Można je znaleźć w instalacjach klimatyzacji oraz ladach chłodniczych i lodówkach przemysłowych użytkowanych w kuchniach i chłodniach. Zważywszy na to, jak ważną rolę spełnia sprężarka w systemie chłodzenia, przed jej wyborem powinniśmy się poważnie zastanowić na dostępnymi rozwiązaniami. Nie wszystkie sprężarki oferowane przez producentów instalacji klimatyzacji oraz projektantów systemów chłodzenia są tak samo dobre i niezawodne, jak inne. Przykładem mogą być tutaj niezawodne sprężarki i agregaty skraplające Embraco oferowane przez sklep http://www.chlodni.pl/agregaty-i-sprezarki/item/45-embraco-aspera.html.

  Embraco - sprężarki chłodnicze i agregaty skraplające 

  Embraco to firma z Brazylii, która przebojem zdobyła rynek systemów klimatyzacyjnych i chłodniczych oferując szeroki wachlarz profesjonalnych rozwiązań w konkurencyjnych cenach. Ale cena to nie jedyny czynnik decydujący o sukcesie urządzeń Embraco na całym świecie – bo sprężarki chłodnicze Embarco możemy znaleźć w instalacjach klimatyzacji oraz profesjonalnych systemach chłodniczych w praktycznie każdym państwie na całym globie. Czynnikiem, który przesądził o wielkim sukcesie brazylijskiego producenta jest wysoka jakość oferowanych rozwiązań, która w sposób bezpośredni przekłada się na trwałość i niezawodność sprężarek oraz agregatów skraplających Embraco.

  Embraco – szeroki wachlarz produktowy

  Praktycznie każdy system chłodniczy jest inny, w związku z czym wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń, które zapewnią jego efektywną, a zarazem energooszczędną i niezawodną pracę przez długi czas eksploatacji. Praktyka pokazuje, iż nie ma czegoś takiego jak uniwersalna sprężarka chłodnicza. Każda jest inna, w związku z czym lepiej lub gorzej sprawdzi się w danym obiegu. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór urządzenia do wymogów instalacji oraz warunków pracy, w jakich sprężarka będzie użytkowana.

  Różnorodność oferowanych rozwiązań to kolejny z wielu atutów brazylijskiego producenta, który oferuje swoim klientom szereg urządzeń o zróżnicowanych parametrach użytkowych. W asortymencie Embraco znajdziemy więc urządzenia współpracujące z różnymi czynnikami gazowymi, jak również z samym gazem. Są to sprężarki oferujące wydajność na zróżnicowanych poziomach, dzięki czemu z łatwością możemy wśród nich znaleźć urządzenie, które zapewni optymalną pracę naszego systemu chłodzenia. Producent posiada w swoim asortymencie sprężarki do zastosowań niskotemperaturowych, średniotemperaturowych i wysokotemperaturowych. Wybierając adekwatne urządzenie mamy pewność, że będzie ono funkcjonowało prawidłowo i bezawaryjnie przez długi czas eksploatacji.

  Jeśli przyjrzymy się poszczególnym modelom sprężarek Embraco zauważymy, że każda została zaprojektowana i wykonana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Dlatego też urządzenia charakteryzują się nie tylko niezawodnością, ale również estetycznym wyglądem oraz trwałością, która czyni z nich inwestycje procentujące przez lata.

  A co z ceną?

  Wydawać by się mogło, że zakup dobrej sprężarki to wydatek, który musi nas szarpnąć za kieszeń. Tymczasem urządzenia marki Embraco dostępne są w naprawdę konkurencyjnych cenach, które nawet jak na polski rynek są relatywnie niskie. Dodatkowe oszczędności przynosi fakt, iż wszystkie sprężarki Embraco to innowacyjne urządzenia energooszczędne, które gwarantują wysoką wydajność przy niskim poborze mocy.

  Burgery uznawane są za ikonę amerykańskiej kuchni. Ostatnimi laty moda na te danie rozprzestrzeniła się jednak na cały świat. Obecnie możemy zjeść najlepsze burgery w Warszawie i w niemal każdym innym mieście w Polsce i całej Europie. W porównaniu do burgerów serwowanych kiedyś, teraz mamy do czynienia z wyrafinowaną wersją kotleta w bułce. Jak wygląda historia tej potrawy?

  Jak to się stało, że jemy teraz najlepsze burgery?

  Z Niemiec do Stanów Zjednoczonych

  Początek historii zaczyna się w Hamburgu – tak, to właśnie od nazwy tego miasta pochodzi nazwa tej potrawy. Dokładnie to od pieczeni po habsbursku. Była ona bowiem przygotowywana z siekanej bądź mielonej wołowiny. Kotlet w takiej formie, za sprawą niemieckich imigrantów przywędrował za ocean – do USA. Amerykanie już tylko dopracowali te danie.

  Bułka czy chleb?

  Mielone kotlety serwowane między dwoma kromkami pieczywa, był już w połowie XIX wieku na pokładzie statków transatlantyckich. Pierwsze wzmianki o Tym daniu pojawiły się w roku 1896 za sprawą Chicago Tribune. Padło wtedy stwierdzenie – kanapka z hamburgerem.

  Mimo tego, że z pewnością wiele osób w tamtych czasach przygotowywało te danie, niektórzy postanowili je opatentować. Można przeczytać, że pierwsze hamburgery przygotowywane były od 1900 roku przez pewnego duńskiego imigranta. Serwował on burgery w tostach. Jest to tylko jedna z wersji historii burgera. Wielu amerykanów ma bowiem roszczenia patentowe co do tego dania.

  Podobno pewien Amerykanin już w 1895 roku, w wieku 15 lat sprzedawał już kanapki z hamburskim kotletem. Kolejnym wynalazcą okazał się pewien kucharz z Texasu, którego nazwisko pojawia się nawet w książce wydanej przez McDonald’s.

  Wzrost popularności burgerów

  Burgery bardzo spodobały się Amerykanom. Zaczęto je podawać w wielu miejscach w USA, jako tania, smaczna i sycąca przekąska. Niestety ich jakoś

  z początku pozostawiała wiele do życzenia. Na pewno dużo brakowało im do wartościowych posiłków jakimi są dzisiaj. Pierwsze zmiany w tej kwestii pojawiły się za sprawą otwarcia restauracji White Castle. Właściciele chcieli zmienić postrzeganie hamburgerów, jako mało wartościowego dania.

  Wprowadzone zmiany zakładały znaczną standaryzację produkcji burgerów. Została opracowana specjalna receptura i przepis, mówiący jak krok po kroku, przygotować burgera. Ustalone zostały zasady co do przygotowania kotletów, jak i najważniejsze względy bezpieczeństwa i higieny. Warto wspomnieć, że początkiem XX wieku było to czymś nowym.

  Kolejne wielkie zmiany przyniosło powstanie kultowego już McDonald’s. W roku 1940 powstał pierwszy lokal pod tym szyldem. Na początku można było tam znaleźć bardzo szerokie menu. Serwowano tam oprócz burgerów, również hot dogi i przeróżne dania z grilla. McDonald’s przyczynił się także do znacznego rozwoju modelu sprzedaży posiłków przy odbiorze, bez wysiadania z samochodów. Prawdziwa rewolucja i ekspansja tych lokali nastąpiła jednak około lat 70-tych XX wieku.

  Mimo, że sieciowe lokale fast foodowe wciąż są na czele, jeżeli chodzi o sprzedaż hamburgerów, powoli zaczyna się rezygnować z wybierania tych prostych i tanich rozwiązań, w wypadku tego dania. Aktualnie stawiamy coraz częściej na bardziej wyszukane i dobre jakościowo składniki, często też kompletnie wegetariańskie. Dzisiaj możemy spróbować najlepszych burgerów w Warszawie http://wypasburger.pl ale i w całej Polsce. Są one przygotowywane z zachowaniem wszelkich najważniejszych zasad ich tworzenia, rodem z najlepszych knajp w Stanach Zjednoczonych.

  Przedstawiamy Państwu apel Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach z prośbą o przekazanie informacji na temat wypadku drogowego, do którego doszło 14 stycznia 2019 r.

  Czytaj więcej
 • PUBLIKUJEMY WIZERUNEK - KTO ROZPOZNAJE TĘ KOBIETĘ?

  Wydział kryminalny III komisariatu prowadzi postępowanie w sprawie przestępstwa, do jakiego doszło 6 listopada 2018 w salonie optycznym przy ul. Rybnickiej 207 w Gliwicach. Śledczy dążą do ustalenia tożsamości widocznej na filmie nieznanej kobiety.

 • Dziwna kradzież rozbójnicza

  15 stycznia po godzinie 10.00 w sklepie przy ulicy Beskidzkiej w Sośnicy policjanci z piątego komisariatu zatrzymali 35-latka, który ukradł artykuły spożywcze o wartości 550 zł. Następnie, by utrzymać się w ich posiadaniu, użył siły fizycznej wobec dwóch pracowników ochrony.

 • Powiat Gliwicki solidarny z Gdańskiem
  Tragiczna śmierć śp. Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska dotknęła nas wszystkich. Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi oraz...

  Poniedziałkowa (14.01.2019 r.) aura zaskoczyła kierowców z naszego rejonu. Większość dostosowała się do intensywnego opadu śniegu, połączonego z silnym wiatrem i gwałtownym ochłodzeniem, mrożącym nawierzchnię jezdni.  

  Czytaj więcej

  IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące marznących opadów atmosferycznych, obowiązujące od godz. 18:00 dnia 15.01.2019 do godz. 4:00 dnia 16.01.2019.  

  Czytaj więcej
  15.01.2019 r. - Trudny czas dla osób bezdomnych

  Temperatura nie odpuszcza - mamy mroźną zimę. Takie warunki są niebezpieczne dla życia, a także zdrowia  osób pozbawionych  dachu nad głową. Co roku słyszy się że podczas niskiej temperatury dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków z ich udziałem. Kontrolujemy miejsca przebywania osób bezdomnych,  sprawdzając czy nie potrzebna jest im pomoc. Dzięki uprzejmości Polskiego Czerwonego Krzyża częstujemy gorącą herbatą. Namawiamy ich do spędzenia zimy w schronisku bądź noclegowni, ale nie wszyscy się na to decydują. Zwracamy s ...

 • Chwilowa śnieżyca – drogowy armagedon – policyjny apel

  Wczorajsza aura zaskoczyła kierowców z naszego rejonu. Większość dostosowała się do intensywnego opadu śniegu, połączonego z silnym wiatrem i gwałtownym ochłodzeniem, mrożącym nawierzchnię jezdni. Doszło jednak do 42 kolizji i jednego wypadku – potrącenia pieszego (kierowca uciekł z miejsca zdarzenia).

 • Wiele osób, planujących wakacje za granicą, nie zdaje sobie sprawy, że niektóre proponowane na wycieczkach atrakcje zakrawają o sporty podwyższonego ryzyka. Udział w takich rozrywkach wymaga natomiast dodatkowego ubezpieczenia sportów ekstremalnych, o które można rozszerzyć swoją standardową polisę turystyczną.

  Ubezpieczenie sportów ekstremalnych – kiedy warto się nad nim zastanowić?

  Wakacje za granicą wiążą się z wieloma ciekawymi atrakcjami, cieszącymi się ogromnym zainteresowaniem turystów. Wspinaczka do pięknego punktu widokowego, lekcja nurkowania w lazurowych wodach, skok na bungee dla spragnionych wrażeń osób – to wszystko jest w zasięgu ręki na wielu wyjazdach. Warto jednak pamiętać, że niektóre z takich rozrywek zaliczają się do sportów podwyższonego ryzyka, a to oznacza, że zwykła polisa turystyczna ich nie obejmuje. W takim wypadku warto rozszerzyć ją o ubezpieczenie sportów ekstremalnych – np. https://colonnade.pl/aktualnosci/sporty-ekstremalne.

  Zdarza się, że nieświadomie bierzemy udział w atrakcjach, które zaliczają się do tego typu dyscyplin, są one bowiem popularnymi rozrywkami na zagranicznych wycieczkach. Nawet, jeśli zamierzamy wziąć pojedynczą lekcję z doświadczonym instruktorem, nadaj jest to sport o podwyższonym ryzyku, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć się w razie jakiegokolwiek wypadku – dzięki ubezpieczeniu sportów ekstremalnych można mieć pewność otrzymania profesjonalnej pomocy medycznej, niezależnie, w jakim kraju się znajdujemy. Daje to ogromny komfort i pozwala wezwać pomoc mimo bariery językowej, a także zapewnia opłatę wszystkich kosztów związanych z leczeniem czy hospitalizacją.

  ubezpieczenie sportów ekstremalnych konieczne w podróży

  Które atrakcje mogą zaliczać się do ubezpieczenia sportów ekstremalnych?

  Rozrywki podczas wakacji – niezależnie, czy w ciepłych krajach, czy podczas panującej w górach zimy – bardzo często zakrawają o sporty podwyższonego ryzyka. Warto rozróżniać, które atrakcje zaliczają się do tej grupy, by przed wyjazdem zapewnić sobie odpowiedni rodzaj polisy. Ubezpieczenie sportów ekstremalnych obejmuje m.in. takie dyscypliny, jak:

  • wspinaczka,
  • snowboard,
  • nurkowanie z akwalungiem,
  • skok na bungee,
  • skok ze spadochronem,
  • pływanie skuterem wodnym,
  • surfing.

  Bardzo często jako turysta można skorzystać z lekcji danego sportu z instruktorem – warto pamiętać, że w razie jakiegokolwiek wypadku potrzebne będzie ubezpieczenie sportów ekstremalnych. Choć lekcje są prowadzone w kontrolowanych warunkach i pod okiem doświadczonej osoby, nadal są to dyscypliny o podwyższonym ryzyku, gdzie wystarczy chwila nieuwagi, by mogło dojść do niebezpiecznej sytuacji. Odpowiednio rozszerzona polisa turystyczna umożliwi otrzymanie pomocy w każdym wypadku.

  Jak wygląda udzielenie pomocy przy posiadaniu ubezpieczenia sportów ekstremalnych?

  Jeśli przy uprawianiu sportu ekstremalnego dojdzie do wypadku, należy zgłosić się na całodobową infolinię ubezpieczyciela – polskojęzyczny konsultant udzieli wszystkich niezbędnych wskazówek co do dalszego postępowania i przyjmie zlecenie. Firma bezzwłocznie zorganizuje niezbędną pomoc medyczną, wybierając najszybsze i najlepsze rozwiązania. Klient może dzięki temu zyskać w krótkim czasie niezbędną pomoc i opiekę lekarską, nie martwiąc się przy tym kosztami – to ubezpieczyciel zajmie się ich pokryciem. Ponadto może także zostać zorganizowany medyczny transport do Polski.

  Czy trzeba mieć przy sobie polisę, by otrzymać pomoc?

  Nie trzeba mieć przy sobie całej dokumentacji, by móc skorzystać z opieki medycznej – wystarczy numer telefonu na infolinię ubezpieczyciela oraz numer swojej polisy. Warto zapisać obie informacje w swoim telefonie, a także na kartce, którą będzie się trzymało zawsze przy sobie – dzięki temu można wezwać pomoc w każdej sytuacji.

  Warto także sprawdzić, czy w kraju stanowiącym destynację wyjazdu placówki medyczne wymagają posiadania wydrukowanej całej polisy, zdarza się to bowiem w niektórych państwach. Odpowiednie przygotowanie pozwoli bez problemu skorzystać z opieki medycznej, zapewnianej w ramach ubezpieczenia sportów ekstremalnych.