Ogrzewanie propan butanto jedno z wielu zastosowań, jakie gaz płynny w butli ma w gospodarstwach domowych i przemyśle. W dzisiejszym artykule wskażemy zastosowania oraz zalety gazu płynnego LPG, który stanowi doskonałą alternatywę dla gazu ziemnego. Jeśli więc zastanawiasz się, czy dobrze jest mieć w domu butlę z gazem, dzisiejszy artykuł odpowie na to pytanie podpowiadając szereg możliwych zastosowań gazu płynnego.

Gaz ziemny – czy naprawdę potrzebna mu płynna alternatywa?

Użytkownikom gazu ziemnego, którzy mają możliwość korzystania z tego medium na co dzień wydawać się może, że przechowywanie gazu w postaci płynnej w butlach pod ciśnieniem to tylko dodatkowe problemy. Tymczasem gaz ziemny nie dociera wszędzie, jak również nie wszędzie spełnia wymogi procesu technologicznego, w jakim ma być wykorzystywany. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak brak możliwości podłączenia instalacji grzewczej w domu jednorodzinnym do gazociągu lub zbyt słabą kaloryczność dostarczanego przez gazociąg gazu do efektywnego ogrzania nieruchomości. Wówczas z pomocą przychodzi ogrzewanie propan butan, a więc gaz w butlach, który możemy z powodzeniem wykorzystać do ogrzania naszego domu. Gaz w butli to rozwiązanie, które charakteryzuje się mobilnością – gaz można przetransportować w praktycznie dowolne miejsce, również takie, gdzie nie mamy dostępu do innych mediów. To sprawia, że znajduje on szerokie zastosowanie w przemyśle, rolnictwie i budownictwie. W tym ostatnim szczególnie przydatny i użyteczny okazuje się być w domkach letniskowych zaszytych gdzieś w głuszy, dokąd nie sięgają macki cywilizacji.

Oczywiście, jeśli tylko mamy możliwość skorzystania z gazu ziemnego, który spełnia wszystkie wymogi procesu technologicznego, ogrzewanie z butli możemy traktować jako alternatywę lub ogrzewanie awaryjne na wypadek przerwy w dostawie medium z nitki. Możliwość zmiany rodzaju oraz sposobu podawanego do instalacji grzewczej gazu powinni brać pod uwagę wszyscy inwestorzy, których nieruchomości znajdują się na terenach, gdzie już wcześniej odnotowano okresowe przerwy w dostawie gazu lub gdzie instalacja gazowa jest powszechnie znana ze swojej awaryjności.

Gaz w butlach

Gaz w butlach to w rzeczywistości mieszanina dwóch gazów – propanu i butanu. Propan-butan, jak powszechnie określa się gaz w butli to medium podawane do instalacji w postaci gazu, ale przechowywane w postaci ciekłej. Możliwość przechowywania gazu w postaci płynnej zapewniają specjalne butle pod ciśnieniem. Butle gazowe występują w różnych rozmiarach – do niewielkich butli turystycznych oraz butli wykorzystywanych w warsztatach samochodowych (zapieczone śruby najlepiej puszczają, kiedy zostaną odpowiednio podgrzane, do czego mechanicy często wykorzystują palniki gazowe), przez butle do użytku domowego (bardzo często butle podpinane są do piecyków gazowych na wsiach oraz w starych kamienicach, w których nie jest poprowadzona instalacja gazowa). Gaz w butlach jest również powszechnie wykorzystywany w rolnictwie i przemyśle, gdzie rozmiar butli dostosowuje się do zapotrzebowania na paliwo lub źródło opału. Ogrzewanie propan butan może być powiem stosowane do ogrzewania pomieszczeń gospodarczych oraz hal produkcyjnych i magazynowych. W niewielkich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzają się grzejniki gazowe, do których „wkłada” się praktycznie te same butle, co podpinane pod piecyki gazowe w pozbawionych gazu kuchniach. Ogromną zaletą grzejników gazowych jest możliwość szybkiego podniesienia temperatury w pomieszczeniu, gdyż grzejnik nie potrzebuje się „nagrzać”, żeby oddawać ciepło. Ciepło do otoczenia oddawane jest natychmiast i pochodzi z procesu spalania gazu. Gaz jest paliwem bezpiecznym, w wyniku spalania którego nie są produkowane żadne produkty uboczne spalania. Grzejniki gazowe są wiec czyste i bezpieczne dla życia i zdrowia użytkowników.

Ogrzewanie – propan butan do wielu zastosowań

Sprawnie działająca pompa, to podstawa każdej instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki niej czynnik grzewczy może swobodnie docierać do wszystkich grzejników w obiekcie. Nie jest łatwo wybrać odpowiednią pompę c.o. Niewłaściwa może źle funkcjonować w specyficznych warunkach danej instalacji. Istnieje wiele kwestii związanych z pompami, warto przybliżyć kilka zagadnień.

Temperatura

W przeciwieństwie do instalacji wodociągowych, w systemie centralnego ogrzewania panuje zdecydowanie wyższa temperatura. Może ona tam osiągnąć nawet dziewięćdziesiąt stopni Celsjusza, stąd taż pompy c.o http://doborpompy.pl/pompy-do-co/ muszą być bardzo wytrzymałe na wysokie temperatury. Należy być świadomym, że wzrost temperatury powoduje również wzrost objętości wody. Stąd też zupełnie inna będzie wtedy objętość wody do przetłoczenia. Warto pamiętać, aby wydajność pompy obliczać dla możliwie maksymalnej do osiągnięcia, ilości czynnika grzewczego.

Ekonomia

Jeżeli moc pompy umożliwia pokonanie wszelkich sił i oporów, które działają przeciwko ruchom wody, wtedy można stwierdzić, że dana pompa jest ekonomiczna. Innymi słowy, kiedy wysokość podnoszenia pompy jest możliwie najbardziej mała - w wypadku danej instalacji. Pojawiające się opory występują z przeróżnych przyczyn, niektóre są bardziej, a niektóre mniej istotne.

Posiadając projekt instalacji, możliwe jest precyzyjne wyliczenie wysokości podnoszenia wymaganej dla konkretnego obiektu. Warto pamiętać, że zbyt duży jej zapas nie jest najlepszym pomysłem, najczęściej zostanie on niewykorzystany. W wypadku kiedy pompa c.o posiada moc większą, niżeli wymaga tego instalacja – może się to wiązać z wysokimi kosztami za energię oraz przedwczesnym zużyciem pompy.

Automatyzacja

Prawie wszystkie pompy jakie są aktualnie w produkcji, zaopatrzone są w trzy lub cztery opcje prędkości. Najczęściej rekomendowane jest ustawianie pompy na najwyższy bieg. Sprawia to, że osiąga ona wtedy swoją największą sprawność, natomiast nie zaleca się ustawiania największej prędkości. Jeżeli pompa c.o zaopatrzona jest w termostat, możemy być spokojni o dostosowanie prędkości do aktualnych potrzeb. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić pieniądze, ponieważ pompa sama wyłączy się, gdy jej działanie nie będzie już konieczne.

Pompy c.o – temperatura, ekonomia i automatyzacja

Wyłączanie zaworów termostatycznych w instalacji, może prowadzić do tego, że pompa będzie generować dość duży hałas. W tym samym czasie wzrośnie także ciśnienie całej instalacji. Warto wtedy rozważyć ustawienie pompy na nieco niższy bieg.

Powrót czy zasilanie

Dylemat z tym związany nie ma wyłącznie jednego rozwiązania. Wyróżnić można kilka uzasadnień każdego wyboru.

Jeżeli instalacja centralnego ogrzewania posiada zawór różnicowy, pompa powinna być zamontowana na zasilaniu. Zadaniem pompy jest skuteczne doprowadzenie wody do grzejników, które znajdują się najdalej – zajdzie wtedy potrzeba podgrzania wody w większych ilościach. Istotna tutaj jest nie oszczędność, a komfort cieplny dla przebywających w obiekcie. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem okaże się umieszczenie pompy na powrocie.

Chcąc jednak postawić na oszczędność, warto zainstalować pompę na zasilaniu. Spowoduje to mniejsze straty ciepła przed grzejnikiem na instalacji. Pomóc może także odpowiednie ustawienie pompy, wczesna faza jej pracy sprawia, że spaliny przekazują jej więcej ciepła.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, któro konkretne rozwiązanie jest najlepsze. W tej kwestii nawet opinie hydraulików nie są do końca jednomyślne.

 • Policyjni detektywi typują, namierzają i zatrzymują

  Nie ma w naszym rejonie dnia, by w sklepach nie zatrzymywano sprawców kradzieży, tych drobnych, ale i tych kwalifikowanych jako przestępstwa. Część zawiadomień wpływa do policji post factum, z załączonym nagraniem monitoringu od współpracujących z organami ścigania firm ochrony mienia. Nasi policjanci praktycznie codziennie typują, namierzają i zatrzymują sprawców tego typu przestępstw. Dla przykładu – wczoraj zarzuty przedstawiono dwóm mężczyznom. Dodajmy, że wizerunki podejrzanych o nieznanej tożsamości publikowane są w niewielkim odsetku spraw.

 • Grzech kierowców – niesprawne pojazdy

  Kierowcy jeżdżą samochodami z niesprawnymi hamulcami, układem kierowniczym i źle ustawionymi światłami. Lista ich grzechów jest jednak dużo dłuższa. Nie ma dnia, by nasi policjanci nie zatrzymywali dowodów rejestracyjnych kontrolowanych pojazdów.

 • „Paderek” z tytułami „Srebrnej” i „Brązowej” Szkoły
  Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – którego organem prowadzącym jest Powiat Gliwicki – po raz...
  Dworcowa
  31.01.2019
  Niebawem rozpocznie się kolejny etap dużej miejskiej inwestycji mającej na celu zmianę oświetlenia na ulicach Gliwic na...
  sanki
  31.01.2019
  Od 11 do 24 lutego w województwie śląskim potrwają ferie zimowe. Dla dzieci oznacza to dobrą zabawę, białe szaleństwo i...
  banner
  31.01.2019
  W poniedziałek 4 lutego o godz. 17.00 rozpocznie się drugie spotkanie kobiet chorych onkologicznie w ramach kampanii...
  kolej metropolitalna
  31.01.2019
  Tradycyjna, lekka, jednoszynowa... W koncepcji Kolei Metropolitalnej, która została przygotowana przez specjalistów z...
  szkolenie
  31.01.2019
  Jak oszczędzać energię? Jak zadbać o zmniejszenie jej zużycia? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas spotkania w...
  decyzje podatkowe
  31.01.2019
  Pierwszy kwartał to czas tradycyjnych rozliczeń podatkowych. Od najbliższego weekendu mieszkańcy płacący podatek od...
  rondo Gwarków
  31.01.2019
  W poniedziałek, 4 lutego zmieni się organizacja ruchu przy ul. Gwarków. Na DTŚ trzeba się z kolei spodziewać chwilowych...
  konkurs
  31.01.2019
  Wystartowała XXII edycja konkursu promującego prospołeczne działania przedsiębiorstw. Do 6 lutego do godz. 13.00...

  Bardzo istotną kwestią w doborze odpowiedniego klimatyzatora jest sposób, w jaki można je montować. Aktualnie w każdym mieście – w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Białej Podlaskiej klimatyzacje możemy zamówić u wielu renomowanych firm specjalizujących się w tej branży.

  Klimatyzatory ścienne

  Klimatyzatory ścienne są dwuczęściową konfiguracją. Składają się z jednostki wewnętrznej, która powinna być zamontowana na ścianie oraz zewnętrznej jednostki, przeznaczonej do instalacji na zewnątrz budynku np. na balkonie, na dachu bądź elewacji.

  Tego typu klimatyzatory są w stanie realizować wszelkie funkcje takie jak: chłodzenie, ogrzewanie, osuszanie czy też filtrowanie powietrza. Dzięki wygodnemu sterowaniu za pomocą pilota, użytkownik ma możliwość dostosowania trybu oraz czasu pracy i precyzyjnej regulacji temperatury.

  Największe firmy zajmujące się klimatyzacją w Białej Podlaskiej i w innych miastach, tego typu klimatyzatorów sprzedają najwięcej. Cieszą się one największą popularnością.

  Klimatyzatory kanałowe

  Klimatyzatory kanałowe mogą odpowiadać za grzanie, filtrowanie, wentylowanie, osuszanie oraz oczywiście chłodzenie powietrza.

  Podobnie jak w przypadku modelu ściennego, jednostkę zewnętrzną montuje się na zewnątrz. Z kolei na suficie podwieszanym powinna być zainstalowana jednostka wewnętrzna. Dzięki wykorzystaniu wyłącznie jednej jednostki wewnętrznej, można z powodzeniem klimatyzować większą ilość pomieszczeń lub różnych stref. Z wykorzystaniem umieszczonych w podwieszanym suficie kanałów, powietrze zostaje równomiernie rozprowadzane. Tego typu klimatyzatory są w stanie pracować na różnego typu powietrzach – wewnętrznym, świeżym lub też mieszanym. Działanie całego systemu jest bardzo dyskretne i ekonomiczne. Kanałowy system gwarantuje optymalny i równomierny rozkład powietrza we wszystkich pomieszczeniach.

  Klimatyzatory kasetonowe

  Klimatyzatory kasetonowe także są dwuczęściowe. Jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana na suficie podwieszanym, zaś zewnętrzna na elewacji, dachu bądź też balkonie, byleby na zewnątrz budynku. Jako, że jednostka wewnętrzna instalowana jest w suficie, możliwe jest bardzo korzystne rozplanowanie powierzchni użytkowej i odpowiednie rozprowadzenie powietrza. Klimatyzatory kasetonowe mogą wentylować, osuszać, ogrzewać i chłodzić powietrze. Dzięki sterowaniu na pilot, można regulować zdalnie temperaturę i zmieniać tryb jego pracy.

  Klimatyzatory przysufitowe i przypodłogowe

  Są to klimatyzatory zbudowane jak większość modeli z wewnętrznej jednostki do montażu na ścianie, przy podłodze lub pod sufitem oraz jednostki zewnętrznej do zamontowania na zewnątrz budynku, w miejscu jakim nam odpowiada. Realizują wszystkie standardowe funkcje jak inne modele klimatyzatorów – chłodzą, grzeją, osuszają, wentylują i filtrują powietrze. Mogą być sterowane specjalnym pilotem, dzięki któremu można dowolnie ustawić tryb pracy urządzenia oraz temperaturę.

  Klimatyzatory okienne

  Ostatnim typem klimatyzatorów ze względu na sposób mocowania są klimatyzatory – okienne. Te modele również składają się z dwóch części – wewnętrznej oraz zewnętrznej jednostki. Jak same nazwy wskazują do zamontowania wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Nadają się one do spełniania wszelkich klasycznych funkcji klimatyzatorów i mogą być także sterowane za pomocą pilota. Charakteryzują się cichą pracą, świetnym radzeniem sobie z wilgocią, bardzo prostą obsługą oraz energooszczędnością.

  Klimatyzacja – rodzaje sposobów mocowania

  30.01.2019 r. - Pomoc nadeszła w porę

  Bezdomny mężczyzna od wielu miesięcy przebywał pod wiaduktem przy ulicy Baildona. Wiele razy proponowaliśmy mu pomoc, lecz on za każdym razem odmawiał jej przyjęcia. Wczoraj wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przeprowadziliśmy wspólne działania, których celem było udzielenie pomocy 57 – letniemu bezdomnemu. W  związku z panującymi na zewnątrz zimowymi warunkami mężczyznę udało się nakłonić do przewiezienia do Schroniska św. Brata Alberta. Czasami wystarczy jeden telefon do Straży Miejskiej 986, by uratować komuś ży ...

 • Lekceważyli prawo

  Przestrzegamy: nie naśladujcie nieodpowiedzialnych zachowań osób, które wsiadają za kierownicę wbrew sądowym zakazom czy mimo cofnięcia uprawnień. Tylko wczoraj zatrzymano dwoje takich kierujących. Mężczyzna wpadł w czasie kontroli w Gliwicach, kobieta – w Sośnicowicach.

 • Kto rozpoznaje tego zmarłego?

  Uwaga! Komunikat zawiera zdjęcia zmarłego! Od 25 stycznia br. Zespół ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego KMP w Gliwicach prowadzi czynności poszukiwawczo-identyfikacyjne, dotyczące zwłok ujawnionych dzień wcześniej (24 stycznia o godz. 7.00) na terenie stacji paliw przy ul. Gliwickiej w Pyskowicach. Nieznany mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych, nie ujawniono przy nim żadnych dokumentów.

 • plakat
  30.01.2019
  1 lutego o godz. 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Warachim. „Cheeselle” to obrazy ...
  EMT_Systems
  30.01.2019
  Gliwicka spółka EMT-Systems została nagrodzona Złotą Statuetką Lidera Polskiego Biznesu. Konkurs, organizowany przez...
  Ewa Kubica
  30.01.2019
  26 stycznia odeszła Ewa Kubica, wiceprezydent Gliwic w latach 1991–1993. Działała aktywnie w pierwszej...
  basen
  30.01.2019
  Uczniowie, którzy nadchodzące ferie spędzą w Gliwicach, mogą skorzystać z oferty bezpłatnych zajęć sportowych w...