Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Dzisiaj w godzinach 14.00-22.00 na terenie naszego miasta i powiatu drogówka prowadzi działania „Kontrola drogowa - Pieszy”. Podstawowym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, a także kontrola stosowania się przez nich do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Apelujemy, aby używać różnego rodzaju odblasków. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.Działania „Kontrola drogowa – Pieszy” mają na celu także uświadomienie kierowcom, że piesi również są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. W kilku wytypowanych punktach miasta policjanci prowadzą wzmożone kontrole. Zwracają szczególną uwagę na zachowanie pieszych oraz sposób ich poruszania się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Policjanci podejmują środki prewencyjne w stosunku do pieszych nietrzeźwych, powodujących zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu.
Piesi najczęściej popełniają wykroczenia w następujących sytuacjach:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięcie wprost pod nadjeżdżający pojazd,
- brak elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym,
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
- poruszanie się po niewłaściwej stronie jezdni.

Najczęstsze wykroczenia kierowców, którzy nie stosują się do przepisów wobec pieszych:
- nieustąpienie pierwszeństwa na oznakowanych przejściach,
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania.

Apelujemy do pieszych, aby używali różnego rodzaju odblasków. Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i swoich dzieci. Kierowcy znacznie wcześniej zauważą osobę mającą na sobie element odblaskowy. Jest to szczególnie istotne w okresie, w którym warunki atmosferyczne są niekorzystne.
 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.