Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Do potrąceń dochodzi najczęściej na oznakowanych przejściach dla pieszych. Praktyka z naszego rejonu, jak i z całego województwa, dowodzi, że nie ma tygodnia bez takich zdarzeń. Przedwczoraj, 14 listopada, na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego świeżo upieczony kierowca potrącił na pasach mężczyznę. 18-latkowi zatrzymano prawo jazdy. Pokrzywdzony 66-letni gliwiczanin został przewieziony do szpitala.

 

Po raz kolejny apelujemy do kierowców i pieszych: tylko przestrzeganie przepisów ruchu, w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, może ustrzec przed wypadkiem, kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi!

Jak wskazują policyjne statystyki, w ostatnich latach na terenie województwa śląskiego spada ilość potrąceń na jezdni, a wzrasta liczba zdarzeń na przejściach. Te same dane w innym ujęciu mówią, że ponad 85 procent kolizji i wypadków powodują kierujący pojazdami, podczas gdy piesi tylko około 8 proc. 

Powierzchowna analiza mogłaby sugerować, że w głównej mierze to kierowcy są odpowiedzialni za wypadki z udziałem pieszych, którzy przecież na pasach znajdują się w pozycji uprzywilejowanej. Jednak, gdyby przyjrzeć się skutkom tych wypadków, to negatywne konsekwencje spadają przede wszystkim na pieszych.

Poniżej film przestroga - KWP Katowice

Zainstaluj wtyczkę Flash, aby zobaczyć odtwarzacz.
pobierz film - 10.48 MB

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.