Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Dziś od godz. 6.00 rozpoczęto w naszym rejonie działania „Bezpieczny weekend listopadowy”. Akcja potrwa do 12 listopada, godz. 22.00. Policjanci mają za zadanie sprawdzić stan techniczny pojazdów, zapięcie pasów, trzeźwość kierowców. Ponieważ bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od samych prowadzących samochody, dlatego apelujemy do nich o rozwagę, a przede wszystkim o to, by nie siadali za kółkiem pod wpływem alkoholu.W czasie tego weekendu należy się spodziewać wzmożonych kontroli na drogach. Można oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów. Oczywiście policjanci nie tylko kontrolują prędkość, zwracają też uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Nie ma żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych, przekraczających dozwoloną prędkość czy wyprzedzających „na trzeciego”.
Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na tzw. pasach należy się upewnić, czy kierowca zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na oznakowanym przejściu, ale ważna jest tu zasada ograniczonego zaufania.
Każdy pieszy i rowerzysta powinien również zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, jest się lepiej widocznym dla nadjeżdżającego kierowcy.
Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.
Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednak takie odblaski w dużym stopniu poprawiają widoczność i dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
Jesienią, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu czy zalegające w niektórych miejscach mokre i śliskie liście, jazda staje się trudniejsza, nawet na oświetlonych ulicach. Mokra nawierzchnia sprawia, że znacznie wydłuża się droga hamowania. Pamiętajmy: minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h, to już 80 metrów.
Pamiętajmy też, że w czasie opadów szyby samochodu szybko się brudzą, co ma wpływ na widoczność. W takich warunkach wzrok kierowcy szybciej się męczy. Niekorzystna pogoda jest też niekiedy przyczyną złego samopoczucia i gorszej koncentracji. Dlatego, wyjeżdżając w dłuższe trasy, warto zabrać ze sobą np. termos z gorącą kawą.
Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze, tym bardziej że z dnia na dzień mogą się pogorszyć warunki drogowe. Należy jeździć bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy. 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.