Zakończenie kwalifikacji wojskowej
28 lutego zakończyła się kwalifikacja wojskowa dla powiatu gliwickiego. Trwała przez cały miniony miesiąc i objęła blisko pół tysiąca osób.

Celem kwalifikacji jest nadanie odpowiedniej kategorii zdrowia, która decyduje o przydatności dla armii. Po jej określeniu i wykonaniu niezbędnych czynności administracyjnych, stawiający przed komisją przenoszeni są do rezerwy.

Tegoroczna kwalifikacja obejmowała przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 r. (czyli tzw. rocznik podstawowy), mężczyzn urodzonych w latach 1994-1998 nie posiadających określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby urodzone w latach 1997-1998, które wcześniej zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby. Poddać się jej musiały także studentki i absolwentki kierunków medycznych, weterynaryjnych oraz psychologicznych urodzone w latach 1994-1999. Dotyczyła również osób, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej – jeżeli nie posiadały jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacji odbywała się w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach przy ul. Zawiszy Czarnego 7. Dla mieszkańców poszczególnych miast i gmin wyznaczone zostały konkretne dni, dla kobiet przeznaczono 27 lutego, natomiast 28 lutego był dniem dodatkowym.

W podsumowaniu tegorocznej kwalifikacji wojskowej uczestniczyli Jacek Zarzycki z Zarządu Powiatu Gliwickiego i szef Wydziału Rekrutacji WKU, kmdr ppor. Dariusz Szlachcic. Wspólnie złożyli podziękowania przewodniczącemu Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Gliwickiego, dr. n. med. Tomaszowi Reginkowi, jej sekretarzowi Zbigniewowi Maćkowiakowi oraz wszystkim osobom, które pracowały przy przeprowadzeniu kwalifikacji. – Zasługują państwo na najwyższe słowa uznania – mówił kmdr ppor. Dariusz Szlachcic. – Kwalifikacja dla mieszkańców powiatu gliwickiego przebiegała wzorowo.

Przed komisją stawiło się 523 mężczyzn oraz 11 kobiet, w tym 3 ochotniczki, które wstąpiły do Legii Akademickiej na Politechnice Śląskiej. – Do WKU nie przybył tylko jeden z wezwanych, ale jest w pełni usprawiedliwiony, bowiem przebywa w szpitalu – podsumowuje Zbigniew Maćkowiak. Warto przypomnieć, że w ub. roku Powiat Gliwicki zajął pierwsze miejsce w województwie śląskim pod względem stawialności osób wzywanych do kwalifikacji. Zapowiada się, że i w tym utrzyma tę wysoką lokatę.

Na terenie powiatu gliwickiego za właściwe przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej odpowiada starosta. – Dziękuję WKU za bardzo dobrą współpracę – mówi Jacek Zarzycki. – Również gminy naszego powiatu wzorowo wywiązują się z nałożonych na nie obowiązków.