Popielnica z zestawu „Asteroid”, Jan Sylwester Drost, Ząbkowice, 1960–1966, ze zbiorów Muzeum w Gliwicach (fot. B. Kubska)

Szkło artystyczne z drugiej połowy XX wieku cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Od 27 kwietnia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) będzie można oglądać różnorodne szklane formy wyprodukowane w kultowej hucie w Ząbkowicach.

W latach 60. i 70. huty szkła Zagłębia Dąbrowskiego było jednymi z najważniejszych zakładów w kraju. W Ząbkowicach swoje projekty realizowali uznani projektanci, między innymi Eryka Trzewik-Drost oraz Jan Sylwester Drost, którzy specjalizowali się w zestawach tworzonych ze szkła prasowanego. W ramach wystawy w Muzeum w Gliwicach zostaną także zaprezentowane prace Ludwika Fiedorowicza, Bogdana Kupczyka, Ryszarda Serwickiego i Izabeli Szklaniarz – klasyków polskiego wzornictwa.

Dzięki tworzonym w latach 60. XX wieku projektom spełniało się marzenie o rzeczach niepospolitych, „na każdą kieszeń”, w każdym domu. Istotną rolę w odmienianiu zwykłych wnętrz odegrało szkło i ceramika, wnosząc do nich żywą barwę i absorbującą formę – mówi Jolanta Wnuk z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach, kurator wystawy.

Wernisaż zaplanowano na 27 kwietnia o godz. 17.00. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 września.

(mm)