Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Brzezinka

Fot. Google Street View

Przetarg na budowę nowej siedziby przedszkola miejskiego dla stu przedszkolaków w dzielnicy Brzezinka w Gliwicach wygrała katowicka firma Interhall. Inwestycja o wartości niemal 8,5 mln zł ma być gotowa w połowie listopada 2018 r. Nowa placówka powstanie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 przy ul. Płockiej 16.

W ZSO nr 12 funkcjonuje już Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 17 oraz Gimnazjum Dwujęzyczne do którego uczęszczają 2-go i 3-cioklasiści. Od 1 września w skład zespołu weszło również Przedszkole Miejskie Nr 43, które w 2018 r. zyska nową siedzibę. Nowy obiekt będzie połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem szkolnym, ale zostanie ogrodzony i odseparowany od szkoły, aby przedszkolaki, zgodnie z wymogami, nie miały styczności z uczniami szkoły. Do nowego obiektu o powierzchni 1,75 tys. m2 zostaną przeniesione dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 43 przy ul. Sopockiej. W budynku przy ul. Płockiej będą miały więcej miejsca, pojawi się też możliwość utworzenia dodatkowej grupy 3- i 4-latków. W przedszkolu znajdzie się miejsce dla setki dzieci, nie jak w starym budynku – dla siedemdziesiątki. Każda z czterech grup będzie miała swoją salę z łazienką. W budynku będą też szatnie i pomieszczenia administracyjne, kuchnia i jadalnia, w której będą przygotowywane i wydawane posiłki oraz pomieszczenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania placówki. Przewidziano również plac zabaw dla dzieci. Nowoczesna siedziba przedszkola będzie spełniała wymogi określone w rozporządzeniach dla nowo budowanych obiektów przedszkolnych. Wokół niego pojawi się zieleń, zostanie wybudowany parking na kilka miejsc, chodniki i drogi wewnętrzne. Budynek będzie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– To niezwykle ważna inwestycja, ponieważ przedszkole ma obecnie bardzo trudne warunki lokalowe. Cieszy nas, że miasto wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców organizując opiekę nad dziećmi i umożliwiając mamom podjęcie zatrudnienia – mówi Krystyna Blacha, dyrektor ZSO nr 12. – Dobrą wiadomością jest również to, że wraz z nową inwestycją będzie realizowany projekt edukacyjny współfinansowany ze środków unijnych (pn.” Przedszkole da Ci szansę - utworzenie dodatkowych miejsc w Przedszkolu Miejskim nr 43 w Gliwicach wraz z podwyższeniem jakości oferty edukacyjnej") umożliwiający najmłodszym dzieciom udział w zajęciach ruchowych, plastycznych, logopedycznych, muzykoterapii, bajkoterapii oraz zajęciach rozwijających w sali sensorycznej. Unijne środki pozwolą na organizację zajęć i wyposażenie sal, w których będą odbywały się ćwiczenia.

Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków miejskich oraz przy wsparciu unijnym, które udało się pozyskać gliwickim urzędnikom. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na ten cel otrzymamy niespełna 3,2 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przedszkole będzie gotowe połowie listopada 2018 r.

Stary budynek, w którym obecnie przebywają przedszkolaki, zostanie oddany w administrację Zarządu Budynków Miejskich. (mf)


Dodaj komentarz

Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Kod antyspamowy
Odśwież