Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

fot. Z. Daniec

Pociągi do Katowic co 20 minut oraz dodatkowe kursy w godzinach szczytu na liniach GliwiceKędzierzyn-Koźle oraz Gliwice – Opole. Zmiany w rozkładach pociągów KŚ i PR będą obowiązywać od 10 grudnia.

10 grudnia br. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Liczba kilometrów przejeżdżanych przez pociągi zamawiane przez woj. śląskie wzrośnie o 5 proc. Celem wprowadzanych zmian jest zapewnienie lepszej dostępności transportowej zarówno wewnątrz województwa, jak i na liniach stycznych z województwami ościennymi.

Najważniejsze zmiany:

CzęstochowaKatowice – Gliwice

Na odcinku KatowiceGliwice zostanie wprowadzony 20-minutowy takt w godzinach szczytów przewozowych, czyli między godziną 5.30 a 8.30 oraz 14.00 a 17.00. Dla poprawy komfortu podróżowania na odcinku CzęstochowaKatowice pociągi osobowe zostaną uzupełnione 3 parami pociągów przyśpieszonych. W kluczowych godzinach wjazdy pociągów do Katowic od strony Zawiercia odbywać się będą nawet co 15 minut. Również wjazdy porannych pociągów do Częstochowy oraz powroty po południu zostały ułożone w taki sposób, aby odbywały się co około pół godziny w godzinach szczytu.

GliwiceKędzierzyn-Koźle oraz Gliwice – Opole

Na obu liniach będzie kursować po jednej dodatkowej parze pociągów w ciągu dnia w godzinach międzyszczytowych, celem zagęszczenia siatki połączeń.

Katowice – Zakopane

Przyśpieszony pociąg Ornak z Katowic do Zakopanego przez Bielsko-Białą, Żywiec, Jeleśnię, Suchą Beskidzką, Rabkę Zdrój będzie kursował przez 63 dni w roku: w wybrane dni w okresach świątecznych, weekendy śląskich ferii zimowych oraz we wszystkie dni wolne od pracy w okresie od 1 maja do 30 września. Jest to możliwe dzięki wsparciu inicjatywy przez Województwo Małopolskie i ujęciu połączenia w umowie publicznego transportu zbiorowego. Pociąg będzie wyjeżdżał z Katowic o godz. 6.40,by wjechać do Zakopanego o godz. 11.10. Odjazd kursów powrotnych

Kędzierzyn-Koźle – Racibórz

Na linii zostanie uruchomiony dodatkowy pociąg dowożący do Raciborza na 6.00 rano oraz powrotny z Raciborza po godzinie 21.00 (w dni robocze bezpośredni do Opola). Część połączeń będzie obsługiwana nowym taborem należącym do Województwa Opolskiego. zaplanowano na godzinę 16.38 z Zakopanego i wjazd do Katowic o godz. 20.50.

RybnikKatowiceKraków Główny – Rzeszów Główny

Dzięki dobrej współpracy z Województwem Małopolskim oraz Podkarpackim uruchomione zostaną 3 pary bezpośrednich codziennych pociągów łączących Katowice z Rzeszowem, spośród których 1 para będzie rozpoczynać i kończyć bieg w Rybniku. Ponadto na odcinku KatowiceKraków liczba połączeń ulegnie zwiększeniu z 6 do 9 par w dobie. Wszystkie pociągi do Rzeszowa oraz prawie wszystkie do Krakowa będą obsługiwane nowym taborem zakupionym w ramach projektu Południowej Grupy Zakupowej.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Slaskie.pl.