UM Gliwice: Poznaj statut swojego osiedla

3 min czytania

Wszystkie osiedla w Gliwicach będą miały nowe statuty. Od 18 stycznia do 28 lutego mieszkańcy Gliwic mogą zgłaszać uwagi do tych dokumentów w ramach konsultacji społecznych.

Cały teren Gliwic podzielony jest na 21 osiedli i każde z nich posiada swój statut. To ważny dokument zawierający m.in. spis kompetencji, praw i obowiązków rad osiedli, które reprezentują mieszkańców i mogą podejmować różne działania istotne dla lokalnej społeczności.

Takie rady posiada obecnie 19 gliwickich osiedli: Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki. W 2 pozostałych Brzezince i Politechnice w aktualnej kadencji rady osiedli niestety nie funkcjonują, bo w ostatnich wyborach zgłosiło się tam za mało kandydatów na osiedlowych radnych.

Osiedlowi radni zgodnie ze statutami pełnią w imieniu mieszkańców rolę doradczą podczas podejmowania przez władze miasta istotnych decyzji dotyczących osiedla. Mogą m.in. opiniować projekty uchwał Rady Miasta, zmiany w sieci szkół i komunikacji, plany inwestycji i remontów, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Inicjują i realizują różnorodne przedsięwzięcia służące mieszkańcom i ich integracji. Organizują zebrania, otwarte imprezy, zajęcia sportowe czy warsztaty, pomagają w rozwiązywaniu lokalnych problemów, prowadzą własne strony internetowe i wydają biuletyny informacyjne.

Miasto systematycznie wspiera aktywność na osiedlach

Przedstawiciele władz samorządowych cyklicznie spotykają się z osiedlowymi radnymi, co pozwala na bieżące przekazywanie ważnych wiadomości. Rady osiedli na swoje działania otrzymują pieniądze z miejskiego budżetu w 2018 roku ma to być łącznie ponad 520 tys. zł. Niezależnie od tego mogą pozyskiwać również środki finansowe na imprezy kulturalne lub sportowe o charakterze międzyosiedlowym w ramach specjalnie dla nich przygotowanych konkursów. W tym przypadku w 2018 roku do podziału jest 38 tys. zł.

Wyraźnie zauważalne jest zaangażowanie rad osiedli w budżet obywatelski, który umożliwia realizowanie w osiedlach inwestycji czy zajęć oczekiwanych przez mieszkańców. W 2017 roku, spośród 340 pomysłów zgłoszonych w Gliwicach, aż 191 pochodziło od rad osiedli lub ich członków.

Z tego względu warto zainteresować się działaniami rad osiedli, a może samemu podjąć decyzję o kandydowaniu w przyszłości na radnego. Rozpoczynające się konsultacje społeczne dotyczące zmiany w statutach osiedli to dobra okazja, aby przyjrzeć się dokumentom regulującym kwestie reprezentowania osiedlowej wspólnoty.

Z czego wynika zmiana?

Obecne statuty obowiązują od czerwca 2014 roku. Ich zmiana jest przygotowywana w związku z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zaakceptował zastrzeżenia wojewody śląskiego do zapisów, uchwalonych ponad trzy lata temu przez Radę Miasta Gliwice. Władze miasta nie zgadzają się z decyzją WSA i złożyły odwołanie w Naczelnym Sadzie Administracyjnym. Pomimo toczącej się procedury sądowej, rady osiedli będą przez cały czas funkcjonować bez przeszkód.

To zastrzeżenia o charakterze głównie formalnym, dotyczące doprecyzowania sformułowań związanych z zakresem zadań przekazywanych radom osiedli, nadzoru nad ich działalnością, przekazywania mienia. Poprawki zostały wprowadzone do projektów statutów, które są teraz poddawane konsultacjom społecznym informuje Andrzej Karasiński, sekretarz miasta Gliwice. Przy tej okazji miasto zaproponowało też korekty, wynikające z doświadczeń zdobytych w trakcie funkcjonowania rad osiedli w obecnej kadencji.

**Informacje o konsultacjach społecznych znajdują się w ogłoszeniu Prezydenta Gliwic. **Wszystkie zgłoszone przez mieszkańców uwagi zostaną szczegółowo przeanalizowane, a wyniki konsultacji będą opublikowane w tygodniku Miejski Serwis Informacyjny Gliwice”, na stronie internetowej www.gliwice.eu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego ( bip.gliwice.eu). Nowe statuty muszą zostać zatwierdzone przez Radę Miasta. (al)

Autor: krystian