5 grudnia w Gliwicach obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Była to doskonała okazja, aby pokazać, że wszyscy gliwiczanie – bez względu na stan zdrowia czy dysfunkcje – są sobie równi. Miasto na bieżąco stara się spełniać potrzeby niepełnosprawnych.

Pomagamy na co dzień różnymi działaniami: poprzez szkoły dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zakłady aktywności zawodowej czy warsztaty terapii zajęciowej – przypomniał we wtorek Tomasz Ocieczek, dyrektor Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Gliwicach, współorganizator uroczystości. Odbyła się ona tradycyjnie na Scenie Bajka. Wśród gości na wypełnionej po ostatnie miejsce sali nie zabrakło m.in. zastępcy prezydenta miasta Krystiana Tomali.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest okazją do docenienia i promowania osób niepełnosprawnych, które są pełne inwencji, działają w organizacjach pozarządowych, odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach i podejmują wiele ważnych działań. Pokazujecie Państwo, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w prowadzeniu aktywnego życia. Wiele osób, pomimo różnego rodzaju dysfunkcji, realizuje swoje cele i spełnia swoje marzenia – podkreślał Krystian Tomala.

Po zakończeniu części oficjalnej offowy Teatr „A” zaprezentował etiudę teatralną „Opowieść o czasie”. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” i studenci Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego pokazali natomiast dwie poruszające wystawy fotografii. Wisienką na torcie był występ czterech muzykalnych braci Szczepaników, czyli popularnego zespołu „Pectus”. Ich koncert wywarł spore wrażenie na uczestnikach uroczystości.

Miasto Gliwice dba o aktywizację osób niepełnosprawnych. W tym celu powstał m.in. Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej. Zatrudnione tam osoby wykonują prace introligatorskie i porządkowe. Radzą sobie doskonale.

W mieście działa też wiele organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Są to m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy czy warsztaty terapii zajęciowej. Placówki tego typu prowadzi Caritas Diecezji Gliwickiej oraz Fundacja Różyczka. – Dla uczestników naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” to bardzo ważny rok – nie ukrywa Dorota Soilam, prezes Fundacji Różyczka. – We wrześniu zmieniliśmy siedzibę i przeprowadziliśmy się do Łabęd, na Fiołkową 24. Poza tym braliśmy udział w wyjątkowej sesji fotograficznej. Na jej podstawie powstał m.in. kalendarz. To wyjątkowa publikacja.

Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na szeroko rozumianą pomoc Miasta Gliwice. Placówki oświatowe są dostosowane do ich potrzeb, a miasto finansuje dowóz do szkół 300 osób. Oprócz tego pomoc niepełnosprawnym świadczy wiele miejskich instytucji, m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej.