Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Fot. Z. Daniec

23 kwietnia uczniowie, kombatanci, przedstawiciele samorządu i mieszkańcy Gliwic, uczestnicząc w Spotkaniu Pokoleń, oddali hołd więźniom KL Auschwitz ‒ Birkenau pomordowanym na trasie Marszu Śmierci.

Organizowane co roku Spotkanie Pokoleń ma na celu ocalenie od zapomnienia dramatycznych losów więźniów pomordowanych w styczniu 1945 r. przez konwojentów SS w tzw. „Marszu Śmierci”.

Oficjalne uroczystości ku pamięci ofiar wydarzeń z 1945 roku odbyły się przy zbiorowej mogile i pomniku na cmentarzu Centralnym. Odczytany został Apel Poległych oraz modlitwa za pomordowanych. Ponadto w programie obchodów znalazły się przemówienia zaproszonych gości i występy artystyczne.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic, Agata Cira, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, a także uczniowie gliwickich szkół.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zygmunt Frankiewicz