Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Zgodnie z masterplanem, w ścisłym centrum Gliwic oświetlenie ma być cieplejsze, niemal pomarańczowe.

Kolejne ulice w Gliwicach zyskają wkrótce nowoczesne, energooszczędne oświetlenie. Miasto wdraża kolejny etap tzw. masterplanu. Nowe latarnie pojawią się na ulicach: Strzody i Wyszyńskiego oraz na pl. Piłsudskiego.

Masterplan Oświetlenia Obszaru Miejskiego Miasta Gliwice ma na celu uporządkowanie miejskiego oświetlenia i wykorzystanie w przestrzeni miejskiej energooszczędnych, ledowych i sodowych źródeł światła. Zgodnie z przyjętą koncepcją, na obrzeżach miasta oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych latarnie powinny emitować jasne, zimne światło. W ścisłym centrum oświetlenie ma być cieplejsze, niemal pomarańczowe.

Masterplan jest w Gliwicach konsekwentnie wdrażany już od 5 lat. Teraz przyszedł czas na kolejny etap – modernizację oświetlenia na tzw. Osi Politechniki (ul. Strzody i Wyszyńskiego oraz pl. Piłsudskiego). Chłodne światło pojawi się na ul. Strzody jako przedłużenie ul. Akademickiej a ciepłe emitować będą latarnie na Wyszyńskiego i pl. Piłsudskiego.

W przetargu ogłoszonym przez miasto wzięło udział sześć firm. Wykonawcę oraz harmonogram prac poznamy do połowy lutego. Na realizację tego etapu zaplanowano w budżecie miejskim 217 009,38 zł. Cały projekt pochłonie 14 mln zł – 10 mln z kasy miasta oraz 4 mln ze środków Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że prace zmierzające do uporządkowania miejskiego oświetlania rozpoczęły się w 2013 r., gdy 165 nowoczesnych latarni zamontowano na ul. Pszczyńskiej.

W 2016 r. klimatyczną iluminację zyskała ul. Zwycięstwa, wzdłuż której stanęło 57 latarni LED oraz 8 z sodowymi źródłami światła. Pojawiło się także 46 naświetlaczy, podkreślających urok okolicznych kamienic.

W 2017 r. nowe oświetlenie pojawiło się też na fragmencie ulicy Akademickiej, ul. Bolesława Krzywoustego, ul. Marii Curie-Skłodowskiej (na odcinku od Ronda Akademickiego do ul. Akademickiej), DTŚ (trasa główna odcinka G2 ), ul. Św. Barbary, Dolnych Wałów, na rondzie Pańczyka przy ul. Kosów. Oddano też do użytku mieszkańców oświetlenie ul. Kujawskiej, ul. Panewnickiej zapewniając nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie wokół Areny Gliwice. Pod koniec 2017 r. wykonano też oświetlenie na ul. Wrocławskiej i Częstochowskiej. W tym roku planowane jest oddanie do użytku oświetlenia w parku Chrobrego. W kolejnym etapie wdrażania gliwickiego Masterplanu, po modernizacji oświetlenia na Osi Politechniki, nowoczesne latarnie pojawią się wzdłuż ulic: Kopalnianej, Bojkowskiej, Rybnickiej, Tarnogórskiej i Dworcowej a także na wybranych ulicach, gdzie zostanie wymienionych 1787 opraw oświetleniowych na nowe oprawy ze źródłami LED. Cały projekt ma być zrealizowany do końca 2019 r.

Masterplan to nie tylko estetyczne, ale też ekonomiczne rozwiązanie. Na ulicach, na których wymienimy oprawy sodowe na LED uzyskamy zmniejszenie kosztów za energię elektryczną i konserwację o ponad 50 procent – tłumaczy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. (mf)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.