Ma 5 m długości, 2,5 m szerokości, wykonana jest w skali 1:500. To makieta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która została wykonana przez studentów architektury Politechniki Śląskiej, w ramach projektu "Struktura Miasta".
– Metropolia kojarzona jest z Nowym Jorkiem i wysokimi budynkami. Nasza makieta pokazuje, że nie tylko. Nasza metropolia łączy gęstą zabudowę centrum z niższą, sypialnianą i bardziej rozproszoną na obrzeżach – tłumaczy Magdalena Opania, współtwórczyni projektu, studentka III roku Wydziału Architektury P. Śl.
Aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie Metropolii, studenci architektury przygotowali projekt zawierający podstawowe informacje na temat GZM. Jego zwieńczeniem jest trójwymiarowa makieta prezentująca metropolię i jej strukturę demograficzną. Nad przedsięwzięciem pracowało 43 studentów pod okiem dra inż. arch. Tomasza Bradeckiego i dra hab. inż. arch. Krzysztofa Kafki. Projekt pomaga w odpowiedziach na pytania czym jest i jak wygląda metropolia. Powstał dzięki wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
– Metropolie to rozległe i złożone obszary o dużym potencjale. Górnośląsko-Zagłębiowski Związek Metropolitalny to związek miast i powiatów o dużym zróżnicowaniu i potencjale, który trudno jest opisać w sposób skrótowy i jednocześnie wskazać jego wszystkie walory. Dlatego cieszymy się, że udało nam się to zrealizować w tak dużym zespole. Będzie to dobra podstawa do kolejnych badań – mówi Tomasz Bradecki.
Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia to największy ośrodek miejski w kraju. Ma powierzchnię 2 500 km² i skupia 41 miast i gmin, które zamieszkuje łącznie 2,2 mln ludzi. Makiety przygotowane przez studentów Wydziału Architektury można znaleźć na Facebooku GZM. (mf)