10-lecie partnerskiego Powiatu Mittelsachsen
Delegacja Powiatu Gliwickiego wraz z Zespołem „Przebudzenie” z Pyskowic wzięli udział w uroczystościach z okazji 10-lecia Powiatu Mittelsachsen w Niemczech, zorganizowanych w dniach 17-19 sierpnia w miejscowości Mittweida.

Partnerski dla Gliwickiego, położony w niemieckim kraju związkowym Saksonia, Powiat Mittelsachsen utworzony został 1 sierpnia 2008 r. z trzech wcześniejszych powiatów: Döbeln, Mittweida i Freiberg.

- Nasze partnerstwo trwa już jednak dłużej – podkreśla starosta gliwicki Waldemar Dombek. – W 2004 roku Powiat Gliwicki podpisał Deklarację Współpracy z ówczesnym Powiatem Freiberg, który następnie wszedł w skład Powiatu Mittelsachsen. To duży powód do zadowolenia, że mimo zmian wynikających z reformy administracyjnej przeprowadzonej w 2008 roku w Saksonii, nasze partnerstwo zostało utrzymane i nadal bardzo dobrze się rozwija na wielu płaszczyznach.

Kilkuosobowa delegacja Powiatu Gliwickiego 17 sierpnia wieczorem uczestniczyła w otwarciu Altstadtfestu (święta na starym mieście) w Mittweidzie, którego dokonali starosta Powiatu Mittelsachsen, Matthias Damm i burmistrz tego miasta,  Ralf Schreiber. Następnego dnia wzięła udział w uroczystym odsłonięciu obelisku upamiętniającego jubileusz oraz posadzeniu drzewa – wiśni japońskiej – które ozdobią modernizowany plac przed dworcem kolejowym w Mittweidzie. Matthias Damm i Ralf Schreiber poprosili przy tym o asystę byłego, pierwszego starostę Powiatu Mittelsachsen, Volkera Uhliga oraz starostów partnerskich powiatów: Calw z Niemiec – Helmuta Rieggera i Gliwickiego – Waldemara Dombka, także Michała Nieszporka, długoletniego, byłego starostę gliwickiego. Warto przypomnieć, że Powiat Gliwicki rozpoczął trwającą od 2009 r. współpracę z Powiatem Calw właśnie dzięki kontaktom, nawiązanym przy pomocy Powiatu Mittelsachsen.  

Także w sobotę trwało święto na starym mieście, poprzedzone uroczystością odbywającą się na scenie w rynku, podczas której Matthias Damm wręczył starostom partnerskich powiatów sadzonki pięknych drzew – kasztanów jadalnych, które posadzone zostaną na ich terenie na pamiątkę tego wydarzenia. Waldemar Dombek wraz z Michałem Nieszporkiem w imieniu mieszańców Powiatu Gliwickiego wręczyli Matthiasowi Dammowi symboliczną lampę wykonaną z węgla kamiennego oraz obraz przedstawiający krajobraz naszego powiatu – podobnym obdarowali również Helmuta Rieggera.

- Gratuluję udanego przeprowadzenia reformy i scalenia trzech powiatów w jeden, którego jubileusz obecnie obchodzimy – mówił Waldemar Dombek. – Cieszę się, że nasze samorządy ze sobą współpracują, co dobrze służy mieszkańcom tych powiatów. Dużą zasługę w tym mają starostowie Matthias Damm i Helmut Riegger – politycy, którzy szukają zawsze zgody, porozumienia i współpracy oraz odwołują się do tego, co nas łączy, a nie dzieli.

Te słowa Waldemara Dombka dotyczące pokojowego współdziałania zostały nagrodzone brawami, a następnie były wielokrotnie cytowane przez starostów Damma i Rieggera podczas dalszych uroczystości. Jednym z ich elementów był wpis do jubileuszowej księgi pamiątkowej Powiatu Mittelsachsen, czego dokonali starostowie trzech partnerskich powiatów.

W czasie koncertu na scenie w rynku Mittweidy wystąpił Zespół „Przebudzenie” z MOKiS-u w Pyskowicach, kierowany przez Adama Wójcika. Grupa jest laureatem ubiegłorocznej nagrody Bene Meritus, najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez Powiat Gliwicki. Zespół ma na swym koncie także pierwsze miejsce na prestiżowym Konkursie Piosenki Religijnej „Cantate deo” w Gliwicach oraz kilkadziesiąt udanych koncertów, m.in. z charyzmatycznym „Claret Gospel” z Wybrzeża Kości Słoniowej i znanym polskim pop-gospelowym, chrześcijańskim chórem TGD. W Mittweidzie „Przebudzenie”, występując w 25-osobowym składzie, zaprezentowało bardzo różnorodny repertuar, na który złożyły się m.in. gospelowskie songi, znane utwory śpiewane po angielsku, francusku i niemiecku, a nawet musicalowe przeboje w doskonałej oprawie choreograficznej. Zespół swoim bardzo energetycznym, pełnym humoru i optymizmu koncertem zebrał burzę braw, bisował i porwał publiczność do wspólnego śpiewu oraz tańca.

- Dziękujemy za zaproszenie – mówił następnego dnia przy pożegnaniu Adam Wójcik, zastępca burmistrza Pyskowic, a z wykształcenia muzyk prowadzący od początku „Przebudzenie”. – Pobyt w Niemczech i występ na rynku w Mittweidzie na długo pozostanie nam w pamięci. Mam nadzieję, że jeszcze nieraz się spotkamy i będziemy mieli okazję tu zaśpiewać.

Uzupełnieniem oficjalnych uroczystości była możliwość poznania niewielkiej, ale uroczej Mittweidy i jej okolic. Historia miasta sięga XIII wieku i ma ono bardzo bogatą przeszłość. Na jego rynku stoi słup dystansowy poczty polsko-saskiej, upamiętniający czasy, gdy Mittweida leżała w granicach unijnego państwa polsko-saskiego (lata 1697-1706 i 1709-1763). Miasto jest dużym ośrodkiem akademickim – swą siedzibę ma tutaj Hochschule Mittweida, wyższa uczelnia, która niedawno obchodziła swe 150-lecie. Uczestnicy delegacji zwiedzili jej nowoczesną część, gdzie znajdują się m.in. wydziały nauk stosowanych i mediów. Warto wspomnieć, że z kolei we Freibergu, stolicy Powiatu Mittelsachsen, zlokalizowany jest Montanuniversität Bergakademie Freiberg, uczelnia z 250-letnią tradycją – jest to najstarsza na świecie akademia górnicza, którą ukończył m.in. Friedrich Wilhelm von Reden, twórca przemysłowego oblicza Śląska. W regionie dużą wagę przywiązuje się do rozwoju turystyki, o czym uczestnicy delegacji mogli przekonać się podczas rejsu po rzece Zschopau. Także ta 1,5-godzinna podróż statkiem była okazją do polsko-niemieckiej integracji – na pokładzie mały koncert dała Orchestervereriningung Calmbach z Powiatu Calw, która wcześniej występowała na jubileuszowych uroczystościach, a ze śpiewem włączał się weń Zespół „Przebudzenie”.  

Z okazji jubileuszu Powiat Mittelsachsen wydał książkę, w której starosta Matthias Damm wypowiada się m.in. na temat partnerskiej współpracy. „Dla mnie jest niezwykle ważne, aby pielęgnować międzynarodowe relacje. Właśnie w przypadku Powiatu Gliwickiego jest to mały kamyk z mozaiki wielkiego domu o nazwie Europa. Partnerstwa przyczyniają się zawsze do lepszej komunikacji miedzy ludźmi, dlatego jestem ich wielkim orędownikiem.(…) To zawsze wielka radość widzieć, jak dobrze robi to, że można wymieniać myśli i ostatecznie stwierdzić, że żyjemy przecież wszyscy w Europie, mamy te same cele i również te same problemy. Partnerstwa przyczyniają się do przełamywania uprzedzeń, budowania przyjaźni i po prostu lepszego obchodzenia się ze sobą. A przyjaciele są już teraz przyjaciółmi”.