Zaćma to choroba, która nieleczona może prowadzić do ślepoty. Jednak dzięki nowoczesnym zabiegom okulistycznym osoby z zaćmą mogą znów cieszyć się ostrym wzrokiem.

 

Katarakta, czyli zaćma to choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki oka oraz do znacznego pogorszenia jakości widzenia. Schorzenie to dotyka przede wszystkim osób starszych, głównie kobiet po 60. roku życia.

 

Na szczęście, jeśli diagnozowana jest zaćma leczenie jest bardzo skuteczne i pozwala na uniknięcie ryzyka ślepoty. Jak przebiega leczenie zaćmy?

 

Operacyjne leczenie zaćmy

Zaćmę można leczyć obecnie tylko przez operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej nową, sztuczną soczewką.

 

W efekcie zabiegu pacjent może odzyskać precyzyjne widzenie, chociaż nie zawsze oznacza ono brak potrzeby stosowania dodatkowych okularów korekcyjnych. Na ogół jednak dobiera się sztuczną soczewkę tak, aby pacjent mógł jak najbardziej komfortowo widzieć swoje otoczenie.

 

Operacja leczenia zaćmy nie musi być powtarzana – raz usunięta soczewka oka nie odrasta i nie trzeba jej ponownie usuwać.

 

Gdzie można skorzystać z operacyjnego leczenia zaćmy?

Obecnie operacyjne leczenie zaćmy jest prowadzone zarówno na NFZ, czyli w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak również w prywatnych klinikach okulistycznych.

 

Wadą leczenia na NFZ jest głównie długi czas oczekiwania na wolny termin, co przekłada się na mniejszy komfort dla pacjenta, którego narząd wzroku nie działa już prawidłowo. Właśnie dlatego wielu pacjentów z zaćmą decyduje się obecnie na korzystanie z prywatnych zabiegów operacyjnych.