Pomiar poziomu cieczy w różnego rodzaju zbiornikach, które tworzą instalacje przemysłowe, stanowi jedną z głównych czynności, która wpływa na bezpieczeństwo funkcjonowania danej instalacji. Istnieje wiele możliwości dokonywania pomiaru i kontrolowania poziomu cieczy. Ważne jest, żeby proces ten nie zakłócał prawidłowego funkcjonowania instalacji i nie musiał powodować przerwania jej pracy. Ultradźwiękowy pomiar poziomu cieczy zezwala na stałe, ciągłe odbieranie informacji dotyczących poziomu medium w zbiorniku w sposób bezkontaktowy i nieinwazyjny.
Jak przebiega ultradźwiękowy pomiar?
Ultradźwiękowy pomiar poziomu cieczy przeprowadza się przy pomocy specjalnego przetwornika. Jego zadaniem jest wygenerowanie i wysłanie przy pomocy odpowiedniego czujnika impulsów ultradźwiękowych w głąb zbiornika. Przechodzą one przez całą powierzchnię cieczy. Przetwornik umożliwia zebranie danych dotyczących poziomu medium i dokonuje stosownych obliczeń. Dokonuje się to na podstawie analizy czasu przelotu impulsu ultradźwiękowego w stosunku do wysokości zbiornika. Metoda ta zezwala w sposób szybki, automatyczny i łatwy uzyskać informację dotyczącą aktualnego poziomu cieczy.
Zastosowanie ultradźwiękowych metod
Główną branżą, w której ultradźwiękowy pomiar poziomu cieczy znajduje wykorzystanie jest gospodarka wodno-ściekowa. Metoda ta idealnie sprawdzi się również w przemyśle chemicznym czy wydobywczym (szczególnie zaś w branży związanej z przetwórstwem kruszyw i minerałów). Tego typu sposób dokonywania pomiaru jest optymalną formą wszędzie tam, gdzie ważna jest ciągłość pracy.
Korzyści płynące ze stosowania ultradźwięków
Metoda ta jest szybka, prosta i dokładna. Największą jej zaletą jest bezkontaktowość i nieinwazyjność. Jest to także metoda ekonomiczna, która pozwala na oszczędności czasu oraz nakładów finansowych. Dokonywanie pomiaru jest wolne od zależności wynikających z właściwości kontrolowanej cieczy. Metoda sprawdzi się bez względu na stopień jej gęstości. Rodzaj przetwornika można dopasować wedle zapotrzebowań wynikających z rodzaju instalacji.