Sprawdzamy jak przebiegają aukcje obrazów w http://www.aukcjeostoya.pl.
Bogacimy się, dysponujemy budżetem, który możemy zainwestować… Coraz częściej naszą uwagę zwracają dzieła sztuki, których wartość rośnie z każdym rokiem. Czy przysłowiowy Kowalski z ulicy może wziąć udział w aukcji obrazów organizowanej przez dom aukcyjny i rzeczywiście nabyć obraz? Czy obrazy prezentowane na aukcjach są w zasięgu mojego budżetu?
Na te oraz wiele innych pytań o aukcje obrazów organizowane przez małe i duże domy aukcyjne oraz galerie sztuki postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule, który w całości poświęciliśmy dostępności aukcji dzieł sztuki dla tzw. ludzi z ulicy.
Moja pierwsza aukcja – jak będzie wyglądać?
Załóżmy, że to nasze pierwsze aukcje obrazów, w związku z czym bardziej interesują nas transakcje za setki i tysiące złotych, niż transakcje za grube miliony. Nie ma więc sensu od razu rozpoczynać swojej przygody z rynkiem dzieł sztuki od aukcji organizowanych przez duże (czytaj: drogie) domy aukcyjne. Do zdobywania pierwszych szlifów doskonale sprawdzą się aukcje organizowane przez lokalne domy aukcyjne – w końcu nie planujemy zakupu rozety Wojciech Fangora. Jednym ze stosunkowo małych, ale za to prężnie działających i oferujących bogaty wybór dzieł sztuki oraz przedmiotów kolekcjonerskich domem aukcyjnym jest warszawski Dom Aukcyjny Ostoya. Tutaj aukcje obrazów odbywają się równolegle z innymi aukcjami – aukcjami antyków, znaczków, sreber – dlatego jeśli nie interesują cię sensu sticte obrazy, możesz skupić się na innych dziełach sztuki oraz przedmiotach kolekcjonerskich.
Poniżej tłumaczymy jak przebiega aukcja obrazów, i co trzeba zrobić, żeby wziąć w niej czynny udział poprzez uzyskanie prawa do licytacji interesujących nas dzieł sztuki.
Jak zgłosić się do licytacji?
Dom Aukcyjny Ostoya prowadzi licytację równolegle w stacjonarnym domu aukcyjnym oraz na portalu internetowym do niego należącym. Oznacza to, iż zależnie od możliwości oraz chęci uczestniczenia w licytacji nabywcy mogą licytować na miejscu w domu aukcyjnym lub za pośrednictwem portalu internetowego.
Licytacja stacjonarna
Licytacje obrazów w salonie aukcyjnym Ostoya nie przypominają aukcji dzieł sztuki, jakie znamy z amerykańskich filmów. Aukcja odbywa się poprzez rozpatrzenie wcześniej złożonych ofert. Oferty można składać telefonicznie dzwoniąc do salonu aukcyjnego lub osobiście. Przyjmowane są do godziny 15:00 w dniu aukcji.
Licytacja online
Licytacje obrazów online również dobywają się poprzez rozpatrzenie złożonych wcześniej zleceń. Klienci zainteresowani zakupem określonego dzieła sztuki mogą składać zlecenia zakupu za pośrednictwem poczty elektronicznej lub licytować online na portalu aukcyjnym Ostoya.
Zakupy od ręki
Warszawski dom aukcyjny Ostoya nie tylko organizuje aukcje obrazów, ale również prowadzi sprzedaż stałą. W celu nabycia obrazu wystarczy odwiedzić dom aukcyjny lub galerię i zlecić zakup.
Czy warto brać udział w aukcjach obrazów?
Portal Artinfo informuje, że rok 2018 zakończył się wieloma rekordami na rynku dzieł sztuki. Dom Aukcyjny Desa Unicum odnotował rekordową sprzedaż pojedynczego dzieła sztuki – była nim wspomniana wcześniej rozeta Wojciech Fangora, za którą szczęśliwy nabywca wraz opłatami aukcyjnymi zapłacił niebagatelną sumę 4 720 000 złotych. Rekordy tego typu udowadniają, że rynek dzieł sztuki oraz aukcje antyków odgrywają coraz większą rolę w naszej gospodarce – Polacy bogacą się inwestując w dzieła sztuki. Dzieła sztuki stanowią lokatę kapitału oraz inwestycję na przyszłość. Oczywiście dzieła mniej znanych twórców niekoniecznie muszą osiągać w przyszłości wysokie ceny, dlatego inwestując niewielkie sumy musimy liczyć się z tym, że zysk z inwestycji będzie niewielki lub żaden. Inną kwestą jest aspekt dekoracyjny dzieł sztuki oraz walor kolekcjonerski.