Obecnie producenci gadżetów dla psów prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach, które mają nie tylko podnieść bezpieczeństwo, ale też przyspieszyć i zwiększyć skuteczność podczas trenowania psów. Wiele osób wykorzystuje odstraszacze również po to, aby wyznaczyć psu granice związane z możliwością przebywania na konkretnym obszarze. Dowiedz się, jak w praktyce działa pastuch elektryczny dla psa.
Sposób działania odstraszaczy na psy
Zanim zakupimy pastuch elektryczny lub jakiekolwiek inne urządzenie, którego głównym zadaniem jest odstraszanie psa, warto najpierw dowiedzieć się, jak naprawdę one działają. Otóż wykorzystują one fale ultradźwiękowe, dzięki którym pies od razu wie, że nie powinien przekraczać jakiejś granicy terytorialnej. Szczególnie przydaje się to w przypadku psów obronnych, ale też wtedy, gdy nie chcemy, aby pies wchodził na cześć ogródka, na którym rosną warzywa i owoce lub stoi basen. Dużym atutem takiego rozwiązanie jest też to, że odstraszacze działają niezależnie od pogody, niestraszne im mrozy, upały, czy opady deszczu.
Specyfika odstraszaczy dla psów
Obecnie na rynku dostępne są odstraszacze, które mogą emitować również wibracje, czy też delikatne impulsy elektryczne. Niekiedy producenci decydują się na kontrolę nad zwierzęciem przy pomocy sygnałów dźwiękowych. W przypadku tej ostatniej alternatywy warto zdawać sobie sprawę z tego, że wykorzystywany dźwięk nie jest słyszalny przez człowieka, jednak na tyle intensywny, że wpływa nieszkodliwie na psy.
Główne zastosowanie pastucha elektrycznego
Pastuch elektryczny idealnie sprawdzi się, kiedy chcemy nauczyć psa przebywania w pewnej części ogrodu. W końcu bez tego urządzenia nie zawsze jest to takie proste. Po pewnym czasie pies sam będzie już wiedział, gdzie może iść, a gdzie lepiej się nie zapuszczać. W ten sposób będziemy mogli zyskać jednocześnie piękny ogródek oraz ułożonego psa. Pastuch można wykorzystać również podczas nieobecności w domu, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że pies nie wejdzie do sypialni, czy salonu. Warto podkreślić, że pastuch może służyć również jako pewniak, że w razie naszej nieuwagi pies nie ucieknie z naszej posesji. Możemy zaprogramować urządzenie również tak, aby pies nie doskakiwał do uliczki, dzięki czemu nasi gości nie musieliby obawiać się, że pies na nich naskoczy lub po prostu uniemożliwi wejście.
Jak dobrać pastucha dla psa?
Podczas doboru pastucha elektrycznego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość psa. Na tej bazie dobiera się moc oraz częstotliwość impulsów, tak, aby nie były one zbyt duże lub zbyt małe. Następnie istotne staje się zwrócenie uwagi na jego sposób zasilania. Do wyboru są urządzenia podłączone do sieci, do akumulatora lub też na baterie. Wiele nowoczesnych firm daje możliwość również wykorzystywania pastuchów zasilanych energią słoneczną lub wietrzną. Nie można pominąć również kwestii związanej z rodzajem obroży, gdyż bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby była ona wodoodporna i miała stabilne i regulowane zapięcie.