Sprawnie działająca pompa, to podstawa każdej instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki niej czynnik grzewczy może swobodnie docierać do wszystkich grzejników w obiekcie. Nie jest łatwo wybrać odpowiednią pompę c.o. Niewłaściwa może źle funkcjonować w specyficznych warunkach danej instalacji. Istnieje wiele kwestii związanych z pompami, warto przybliżyć kilka zagadnień.

Temperatura

W przeciwieństwie do instalacji wodociągowych, w systemie centralnego ogrzewania panuje zdecydowanie wyższa temperatura. Może ona tam osiągnąć nawet dziewięćdziesiąt stopni Celsjusza, stąd taż pompy c.o http://doborpompy.pl/pompy-do-co/ muszą być bardzo wytrzymałe na wysokie temperatury. Należy być świadomym, że wzrost temperatury powoduje również wzrost objętości wody. Stąd też zupełnie inna będzie wtedy objętość wody do przetłoczenia. Warto pamiętać, aby wydajność pompy obliczać dla możliwie maksymalnej do osiągnięcia, ilości czynnika grzewczego.

Ekonomia

Jeżeli moc pompy umożliwia pokonanie wszelkich sił i oporów, które działają przeciwko ruchom wody, wtedy można stwierdzić, że dana pompa jest ekonomiczna. Innymi słowy, kiedy wysokość podnoszenia pompy jest możliwie najbardziej mała - w wypadku danej instalacji. Pojawiające się opory występują z przeróżnych przyczyn, niektóre są bardziej, a niektóre mniej istotne.

Posiadając projekt instalacji, możliwe jest precyzyjne wyliczenie wysokości podnoszenia wymaganej dla konkretnego obiektu. Warto pamiętać, że zbyt duży jej zapas nie jest najlepszym pomysłem, najczęściej zostanie on niewykorzystany. W wypadku kiedy pompa c.o posiada moc większą, niżeli wymaga tego instalacja – może się to wiązać z wysokimi kosztami za energię oraz przedwczesnym zużyciem pompy.

Automatyzacja

Prawie wszystkie pompy jakie są aktualnie w produkcji, zaopatrzone są w trzy lub cztery opcje prędkości. Najczęściej rekomendowane jest ustawianie pompy na najwyższy bieg. Sprawia to, że osiąga ona wtedy swoją największą sprawność, natomiast nie zaleca się ustawiania największej prędkości. Jeżeli pompa c.o zaopatrzona jest w termostat, możemy być spokojni o dostosowanie prędkości do aktualnych potrzeb. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić pieniądze, ponieważ pompa sama wyłączy się, gdy jej działanie nie będzie już konieczne.

Pompy c.o – temperatura, ekonomia i automatyzacja

Wyłączanie zaworów termostatycznych w instalacji, może prowadzić do tego, że pompa będzie generować dość duży hałas. W tym samym czasie wzrośnie także ciśnienie całej instalacji. Warto wtedy rozważyć ustawienie pompy na nieco niższy bieg.

Powrót czy zasilanie

Dylemat z tym związany nie ma wyłącznie jednego rozwiązania. Wyróżnić można kilka uzasadnień każdego wyboru.

Jeżeli instalacja centralnego ogrzewania posiada zawór różnicowy, pompa powinna być zamontowana na zasilaniu. Zadaniem pompy jest skuteczne doprowadzenie wody do grzejników, które znajdują się najdalej – zajdzie wtedy potrzeba podgrzania wody w większych ilościach. Istotna tutaj jest nie oszczędność, a komfort cieplny dla przebywających w obiekcie. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem okaże się umieszczenie pompy na powrocie.

Chcąc jednak postawić na oszczędność, warto zainstalować pompę na zasilaniu. Spowoduje to mniejsze straty ciepła przed grzejnikiem na instalacji. Pomóc może także odpowiednie ustawienie pompy, wczesna faza jej pracy sprawia, że spaliny przekazują jej więcej ciepła.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, któro konkretne rozwiązanie jest najlepsze. W tej kwestii nawet opinie hydraulików nie są do końca jednomyślne.