Ogrzewanie propan butanto jedno z wielu zastosowań, jakie gaz płynny w butli ma w gospodarstwach domowych i przemyśle. W dzisiejszym artykule wskażemy zastosowania oraz zalety gazu płynnego LPG, który stanowi doskonałą alternatywę dla gazu ziemnego. Jeśli więc zastanawiasz się, czy dobrze jest mieć w domu butlę z gazem, dzisiejszy artykuł odpowie na to pytanie podpowiadając szereg możliwych zastosowań gazu płynnego.
Gaz ziemny – czy naprawdę potrzebna mu płynna alternatywa?
Użytkownikom gazu ziemnego, którzy mają możliwość korzystania z tego medium na co dzień wydawać się może, że przechowywanie gazu w postaci płynnej w butlach pod ciśnieniem to tylko dodatkowe problemy. Tymczasem gaz ziemny nie dociera wszędzie, jak również nie wszędzie spełnia wymogi procesu technologicznego, w jakim ma być wykorzystywany. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak brak możliwości podłączenia instalacji grzewczej w domu jednorodzinnym do gazociągu lub zbyt słabą kaloryczność dostarczanego przez gazociąg gazu do efektywnego ogrzania nieruchomości. Wówczas z pomocą przychodzi ogrzewanie propan butan, a więc gaz w butlach, który możemy z powodzeniem wykorzystać do ogrzania naszego domu. Gaz w butli to rozwiązanie, które charakteryzuje się mobilnością – gaz można przetransportować w praktycznie dowolne miejsce, również takie, gdzie nie mamy dostępu do innych mediów. To sprawia, że znajduje on szerokie zastosowanie w przemyśle, rolnictwie i budownictwie. W tym ostatnim szczególnie przydatny i użyteczny okazuje się być w domkach letniskowych zaszytych gdzieś w głuszy, dokąd nie sięgają macki cywilizacji.
Oczywiście, jeśli tylko mamy możliwość skorzystania z gazu ziemnego, który spełnia wszystkie wymogi procesu technologicznego, ogrzewanie z butli możemy traktować jako alternatywę lub ogrzewanie awaryjne na wypadek przerwy w dostawie medium z nitki. Możliwość zmiany rodzaju oraz sposobu podawanego do instalacji grzewczej gazu powinni brać pod uwagę wszyscy inwestorzy, których nieruchomości znajdują się na terenach, gdzie już wcześniej odnotowano okresowe przerwy w dostawie gazu lub gdzie instalacja gazowa jest powszechnie znana ze swojej awaryjności.
Gaz w butlach
Gaz w butlach to w rzeczywistości mieszanina dwóch gazów – propanu i butanu. Propan-butan, jak powszechnie określa się gaz w butli to medium podawane do instalacji w postaci gazu, ale przechowywane w postaci ciekłej. Możliwość przechowywania gazu w postaci płynnej zapewniają specjalne butle pod ciśnieniem. Butle gazowe występują w różnych rozmiarach – do niewielkich butli turystycznych oraz butli wykorzystywanych w warsztatach samochodowych (zapieczone śruby najlepiej puszczają, kiedy zostaną odpowiednio podgrzane, do czego mechanicy często wykorzystują palniki gazowe), przez butle do użytku domowego (bardzo często butle podpinane są do piecyków gazowych na wsiach oraz w starych kamienicach, w których nie jest poprowadzona instalacja gazowa). Gaz w butlach jest również powszechnie wykorzystywany w rolnictwie i przemyśle, gdzie rozmiar butli dostosowuje się do zapotrzebowania na paliwo lub źródło opału. Ogrzewanie propan butan może być powiem stosowane do ogrzewania pomieszczeń gospodarczych oraz hal produkcyjnych i magazynowych. W niewielkich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzają się grzejniki gazowe, do których „wkłada” się praktycznie te same butle, co podpinane pod piecyki gazowe w pozbawionych gazu kuchniach. Ogromną zaletą grzejników gazowych jest możliwość szybkiego podniesienia temperatury w pomieszczeniu, gdyż grzejnik nie potrzebuje się „nagrzać”, żeby oddawać ciepło. Ciepło do otoczenia oddawane jest natychmiast i pochodzi z procesu spalania gazu. Gaz jest paliwem bezpiecznym, w wyniku spalania którego nie są produkowane żadne produkty uboczne spalania. Grzejniki gazowe są wiec czyste i bezpieczne dla życia i zdrowia użytkowników.