Nie warto bać się pożyczek krótkoterminowych lub kredytów bankowych. Pamiętaj jednak, aby przy zaciągnięciu zobowiązania kierować się rozsądkiem. Dokładne przeanalizowanie wszystkich „za” i „przeciw” umożliwia dokonanie odpowiedniego wyboru.

Bardzo często spotykamy się z tym, że kredyt jest tańszy niż pożyczka. To wynika z tego, że pożyczki są mniej regulowanym zobowiązaniem. Są one dostępne przy zachowaniu minimum formalności. Szybka weryfikacja klienta podwyższa ryzyko pożyczkodawcy. Tak więc firmy pożyczkowe rekompensują ewentualne poniesione koszty. Nie oznacza to jednak, że kredyt jest gorszym produktem finansowym. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na większe wydatki (zakup mieszkania czy samochodu), kredyt bankowy okaże się wygodnym rozwiązaniem. W przypadku pilnych problemów finansowych, warto jednak sięgnąć po pożyczki w celu szybkiego uzyskania zastrzyku gotówki.

Czym jest kredyt

Kredyt to zobowązanie udzielane przez instytucji bankowe na długi okres czasu. Kredytobiorca musi dokonać spłaty kredytu na warunkach określonych w umowie, która zwykle jest zawarta na piśmie. Uzyskanie kredytu w banku wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Kredytobiorca musi udać się do placówki bankowej, stać w kolejkach, wypełniać stosy dokumentów i kilka dni czekać na decyzję. Bank udziela kredytów po dokładnej weryfikacji zdolności kredytowej klienta. W tym celu kredytobiorca zostanie poproszony o przesłanie zaświadczenia z pracy lub wyciągu z konta bankowego. Ponadto, gdy zaciągamy kredyt, kredytodawca z reguły interesuję się na co potrzebujemy dodatkowych środków.

Czym jest pożyczka

W odniesieniu do kredytu pożyczka pozabankowa jest łatwo dostępna i nie wymaga zbędnych formalności. Taki rodzaj zobowiązania można dostać bez wychodzenia z domu. Pożyczki pozabankowe udzielane są przez Internet. Aplikować o dodatkowe koszty można z dowolnego urządzenia. Do zaciągnięcia zobowiązania wystarczy posiadać tylko dowód osobisty i konto w banku. Wiele firm pozabankowych oferują pożyczki bez sprawdzania baz dłużników. Więc  nawet osoba zadłużona ma szansę na uzyskanie niezbędnych kosztów. Podczas ubiegania się o pożyczkę wnioskodawca nie musi podawać celu. Uzyskana gotówka może być wykorzystana na dowolne cele.

Podstawowe różnice między pożyczką a kredytem

Podstawowe różnice między pożyczką a kredytem przedstawione są w poniższej tabeli.

Produkt finansowy:

Kredyt

Pożyczka

Kto udziela

Banki

Firmy pozabankowe, osoby fizyczne

Kiedy należy zwrócić

W terminie ustalonym w umowie

Nie zawsze termin jest określony

Koszt zobowiązania

Prowizja i oprocentowanie

Prowizja i oprocentowanie

Są też darmowe pożyczki

Forma umowy

Na pismie

Przez internet

Kapitał przekazany

Nie jest własnością kredytobiorcy

Jest własnością pożyczkobiorcy

Podsumowanie

Jeśli okazał się w sytuacji, w której nie jesteś w stanie spłacić zobowiązania w terminie, nie warto zaciągać kolejnego zobowiązania na spłatę poprzedniego. Może to doprowadzić do spirali długów i zwiększenia zadłużenia. Wiele firm pożyczkowych oraz banków oferują opcję przedłużenia terminu spłaty lub kredyty konsolidacyjne. Nigdy jednak nie uciekaj od problemu. Zobowiązania finansowe sprzyjają realizacji  naszych planów. Pamiętaj też, że należy korzystać z nich z odpowiedzialnością. Dlatego przed zaciągnięciem zobowiązania sprawdź warunki pożyczania na stronie portalu rankingowego marketpozyczka.pl. Serwis zawiera tylko aktualne informację i ułatwi dokonanie odpowiedniego wyboru.

Pożyczka a kredyt - zalety i wady