Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Red Bull Paper Wings na Politechnice Śląskiej fot. Politechnika Śląska

Studenci Politechniki Śląskiej wzięli udział w polskich eliminacjach Red Bull Paper Wings. To największe zawody samolotów papierowych na świecie. Uczestnicy z 61 krajów walczą o tytuł mistrza w trzech kategoriach: najdłuższy dystans lotu, najdłuższy czas lotu oraz lot akrobacyjny. Najlepsi w Polsce pojadą do Salzburga na światowy finał.

Zadaniem uczestników jest złożenie samolotu ze zwykłej kartki papieru w formacie A4, w taki sposób, by przeleciał jak najdłuższy dystans, najdłużej utrzymał się w powietrzu lub był wstanie wykonać niesamowite akrobacje. Gramatura papieru nie może przekraczać 100g, kartki można jedynie składać, nie jest dozwolone rozrywanie ani sklejanie.

W eliminacjach na Wydziale Górnictwa i Geologii wzięło udział 131 zawodników. Najdłuższy czas lotu osiągnął Tomasz Chodura, jego samolot szybował przez 8,66 sekundy. Z kolei papierowa maszyna Macieja Mazura pokonała najdłuższy dystans 41,20 metra. Zwycięzcy z Gliwic są na razie liderami klasyfikacji w Polsce. Przed zawodnikami jeszcze eliminacje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytecie Łódzkim. (aś)