Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Dawne kino miejskie Dawne kino miejskie (materiały organizatora)

24 marca 1919 roku 76 dzieci straciło życie w pożarze gliwickiego kina. W rocznicę tych wydarzeń zaplanowano uroczystości upamiętniające ofiary.

Na terenie obecnego placu Mickiewicza działało kino miejskie, w którym sto lat temu od rozgrzanej żarówki zapaliła się kotara. W górnej sali trwało przedstawienie dla grupy około 500 dzieci. Uczestnicy w panice próbowali wydostać się z płonącego budynku. Niestety drzwi były zamknięte od zewnątrz. W wyniku uduszenia albo stratowania zginęło kilkadziesiąt dzieci. W setną rocznicę tego wydarzenia wspominamy ofiary.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.15 przy zbiorowej mogile dzieci na cmentarzu Lipowym. O godz. 11.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar pożaru. Uroczystości w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II rozpoczną się o godz. 16.00. Prof. Wilhelm Gorecki wygłosi wykład historyczny, a uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. L. Różyckiego, IV LO im. Orląt Lwowskich oraz SP ETE im. A. Schweitzera zaprezentują program poetycko-muzyczny. (mm)