Aktualne ceny mieszkań w Gliwicach. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Gliwicach - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Gliwicach wynosi 6 507 zł/m², czyli o 762 zł i 10,5% mniej niż poziom odniesienia z 2025 r. Jednocześnie metr pozostaje o 56% droższy niż w 2019 r. Bieżący spadek wpisuje się więc w dłuższą historię wzrostu cen. Analiza przedstawia ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie kwoty oczekiwane przez sprzedających w ogłoszeniach.

Redakcja gliwiceonline.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Gliwicach: najważniejsze liczby

  • 6 507 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 762 zł/m² i 10,5% - spadek wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 5 551-7 920 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 340 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 52 m² - mediana powierzchni kupowanego lokalu.
  • 56% - wzrost ceny metra od 2019 r., średnio 6,6% rocznie.

Dla kupującego znaczenie ma zarówno stawka za metr, jak i całkowity budżet. Mediany ceny oraz powierzchni opisują osobno środek rynku: nie są parametrami jednego, konkretnego mieszkania.

Infografika: ceny mieszkań w Gliwicach
Infografika: ceny mieszkań w Gliwicach

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)4 603
wtórny6 558

4 603 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 558 zł/m² na wtórnym oznacza, że mieszkania deweloperskie były o 29,8% tańsze. W tym zestawieniu nie występuje zatem premia cenowa za nowy lokal.

Przy wyborze mieszkania warto jednak zestawić cenę zakupu z kosztami doprowadzenia go do stanu odpowiadającego potrzebom nabywcy. Niższa stawka za metr nie przesądza o niższym całkowitym koszcie zamieszkania.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)6 179
35-45 m² (małe 2-pok.)6 805
45-55 m² (2-pok.)6 490
55-70 m² (3-pok.)6 433
70-90 m² (duże 3-4 pok.)5 802
90-120 m² (największe)7 411 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

6 805 zł/m² płacono za lokale o powierzchni 35-45 m², a 5 802 zł/m² za mieszkania 70-90 m². Zależność między metrażem a ceną jednostkową nie jest jednak liniowa: kawalerki kosztowały 6 179 zł/m², mniej niż nieco większe mieszkania.

Mały metraż ogranicza całkowity budżet zakupu, co może zwiększać zainteresowanie takim segmentem. Nie oznacza to jednak, że najmniejsze lokale muszą zawsze mieć najwyższą cenę metra.

Ceny wg metrażu - Gliwice
Ceny wg metrażu - Gliwice

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

7 275 zł/m² wynosi mediana w rejonie Sikornik, a 4 597 zł/m² w rejonie Czechowice. Stawka w rejonie Sikornik jest o 58% wyższa. W poniższym wykazie najwyższą wartość, 7 511 zł/m², odnotowano w rejonie Przyszówka.

Rejonzł/m²
Przyszówka7 511 *
Sikornik7 275
Politechnika6 999
Wojska Polskiego6 843
Trynek6 832
Osiedle Żeromskiego6 648 *
Kopernik6 476 *
Zatorze6 215 *
Osiedle Millenium6 196
Osiedle Powstańców Śląskich5 242 *
Szobiszowice5 158 *
Baildona4 995 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

* Dla rejonu Czechowice zestawienie obejmuje dane od 2019 r., natomiast dla rejonu Sikornik ostatnie 12 miesięcy; różnica nie jest porównaniem identycznych okresów.

Mapa cen mieszkań - Gliwice
Mapa cen mieszkań - Gliwice

Ceny wg części miasta - Gliwice
Ceny wg części miasta - Gliwice

Ceny działek w Gliwicach

214 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy, a 1 119 m² to mediana powierzchni sprzedawanej parceli. Przy porównywaniu gruntów istotne są także przeznaczenie terenu, dostęp do drogi i uzbrojenie - parametry wpływające na możliwość wykorzystania nieruchomości.

Więcej lokalnych informacji z Gliwic jest na gliwiceonline.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na gliwiceonline.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 340 000 zł na rynku wtórnym należy uwzględnić dodatkowe wydatki. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 6 800 zł; osoby spełniające warunki zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania nie muszą go płacić.

Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 2 620 zł, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Opłaty sądowe za wskazane wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera objętym VAT podatek PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

4 166 zł/m² w 2019 r. i 6 507 zł/m² obecnie pokazują, o ile wzrosły ceny w dłuższym okresie: o 56%, przy średnim tempie 6,6% rocznie. Historia cen pozwala oddzielić ostatni spadek od wieloletniej zmiany poziomu rynku. Poniższy wykres przedstawia ten szerszy obraz.

Trend cen - Gliwice
Trend cen - Gliwice

Gliwice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 810 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. Gliwicka stawka jest o 303 zł/m² niższa, ale przewyższa wartości we wszystkich sąsiednich miastach pokazanych w tabeli.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Gliwice-6 507-
Zabrze11 km5 085-21,9%
Czerwionka-Leszczyny15 km4 519-30,6%
Ruda Śląska16 km5 409-16,9%
Bytom18 km4 502-30,8%

W Zabrzu, oddalonym o 11 km, metr kosztował o 1 422 zł mniej, czyli o 21,9% mniej niż w Gliwicach. Dla nabywcy porównującego lokalizacje oszczędność na zakupie trzeba zestawić z dostępnością pracy, usług i kosztami dojazdów.

Komentarz analityczny

Spadek o 762 zł/m² i 10,5% wobec poziomu z 2025 r. kontrastuje ze wzrostem o 56% od 2019 r. Lokalny rynek znajduje się poniżej niedawnego punktu odniesienia, ale nadal wyraźnie powyżej poziomu sprzed wieloletniego wzrostu.

Na największych rynkach kierunek był inny: w II kwartale 2026 r. średnie ceny wynosiły 14 444 zł/m² dla nowych mieszkań i 13 657 zł/m² dla używanych, przy wzrostach odpowiednio o 0,6% i 0,7% rok do roku (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Gliwicki spadek nie odzwierciedla zatem jednolitego kierunku zmian w całym kraju.

3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu wynosiło 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać zdolność zakupową także w mniejszych miastach, lecz wpływ na ceny zależy od dostępnej podaży.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytów poprawi się, a oferta mieszkań nie nadąży za popytem, presja na wzrost może się zwiększyć. Jeśli podaż pozostanie duża względem zainteresowania kupujących, możliwa będzie dalsza presja na obniżki. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Gliwicach?

Mediana wynosi 6 507 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 551-7 920 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Gliwicach rosną, czy spadają?

Mediana jest o 762 zł/m² i 10,5% niższa od poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa wartość w tabeli to 7 511 zł/m² w rejonie Przyszówka*. Dla rejonu Czechowice odnotowano 4 597 zł/m²*.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Gliwicach?

Dla kawalerek 25-35 m² mediana wynosi 6 179 zł/m², a dla lokali 35-45 m² jest to 6 805 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: mediany wynoszą odpowiednio 4 603 zł/m² i 6 558 zł/m². Rynek pierwotny był o 29,8% tańszy.

Ile kosztuje działka w Gliwicach?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 214 zł/m², a mediana powierzchni parceli to 1 119 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 174 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 25 lutego 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (28 transakcji) i wtórny (146); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-02-25; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły