Krążki ścierne, ściernice i inne narzędzia rodzaje materiałów ściernych

Bardzo często podejmujemy się prac, przy wykorzystaniu pewnych narzędzi ściernych. Polerujemy, czyścimy lub po prostu szlifujemy różne powierzchnie. Co ważne, materiał ścierny po odpowiedniej obróbce, przejawia właściwości ostrzy skrawających. Warto zatem wiedzieć, do czego dokładnie może służyć oraz jakie są jego rodzaje.
Kiedy decydujemy się na szlifowanie ręczne, najlepsze będą oczywiście odpowiednie papiery ścierne, natomiast gdy jesteśmy posiadaczami szlifierek, z pomocą przyjdą nam krążki ścierne, które odpowiednio dopasowane do elektronarzędzi, potrafią być niezwykle skutecznie.
Materiał ścierny z czego się składa?
Warto zacząć od tego, że wszelkie materiały ścierne są substancjami mineralnymi sztucznymi bądź też naturalnymi. Właściwości ostrzy, uzyskuje się, kiedy dojdzie do rozdrobnienia ich na proszki lub ziarna. Co więcej, materiał ten musi być odpowiednio twardy, ażeby podczas najmniejszego nacisku wgłębiał się w powierzchnię, która jest obrabiana.Narzędzia ścierne , zazwyczaj składają się z czterech elementów: z podłoża wykonanego z papieru, folii, bawełny, fibry lub poliestru, na które nanosi się warstwę spoiwa z ziarna ściernego, z wierzchniej warstwy oraz ze spoiwa zalewowego i podkładowego, gdzie osadzają się ścierne ziarna.
Rodzaje materiałów ściernych
Firmy budowlane, zazwyczaj mają bardzo szeroki asortyment, jeżeli chodzi o różnego rodzaju materiały i narzędzia ścierne. W renomowanych sklepach, z pewnością trafimy na bogatą ofertę tarczy na rzep, ściernic, krążków ściernych na rzep, a także papierów ściernych na wiertarkę. Wśród materiałów tego typu warto wyróżnić kilka podstawowych, które z pewnością odnajdziemy w placówkach budowlanych będą to:
- specjalne rolki papieru ściernego
- arkusze na papierze, na płótnie oraz tzw. aqua
- bezkońcowe taśmy szlifierskie
- krążki ścierne, fibrowe oraz zaopatrzone w otwory
Arkusze znajdujące się na płótnie, dzięki sporej elastyczności, mogą z powodzeniem służyć do ręcznej obróbki powierzchni metalowych. Arkusze na papierze natomiast, nadają się do ręcznego szlifowania, ale też przy użyciu specjalnych elektronarzędzi. Kiedy postawimy na wersję aqua, będziemy mogli zastosować je podczas obróbki lakierów, farb, a także szpachli przy pracach w branży samochodowej oraz lakierniczej.
Bardzo uniwersalnym narzędziem do szlifowania przy wykorzystaniu profesjonalnych szlifierek będą krążki ścierne. Można je stosować do szpachli, drewna, lakierów i farb. Fibrowe krążki natomiast, doskonale sprawdzą się podczas tzw. szlifowania zgrubnego, do obróbki spawów, a także do usuwania rdzy z przeróżnych elementów wykonanych z metalu. Mogę być one z powodzeniem mocowane do specjalnych gumowych dysków, które znajdują się w szlifierkach kątowych oraz polerkach. Krążki posiadające otwory, są profesjonalnym wyrobem, przeznaczonym do szlifowania drewna i wszelkich drewnianych elementów. Krążki ścierne LUX, doskonale poradzą sobie w wypadku obróbki drewna miękkiego oraz takiego, które posiada sporą ilość żywicy. Mogą to być też drewniane profile oraz materiały drewnopochodne.
Papiery ścierne, to materiały, które znajdują zastosowanie przy szlifowaniu twardego drewna. Szczególnie, jeżeli mowa o obróbce parkietów oraz renowacji podłóg. Różnego rodzaju bezkońcowe taśmy szlifierskie, przydadzą się nam podczas obróbki metalu, lakierów, farb oraz drewna.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski