Nowoczesne rolety zewnętrzne pozwalają na osłonę wnętrza i na poprawę bezpieczeństwa. Do wyboru mamy szereg różnych modeli, które możemy dopasować nie tylko do okien, ale również do drzwi. Jak jednak zbudowana jest roleta zewnętrzna? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Roleta zewnętrzna – budowa rolety zewnętrznej

Rolety zewnętrzne montowane są coraz częściej w domach oraz w innych budynkach. To specjalne osłony okienne umieszczane na zewnątrz otworu budowlanego, których zadaniem jest nie tylko poprawa prywatności mieszkańców, ale również ograniczenie ucieczki ciepła z budynku, zmniejszenie nasłonecznienia oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przez zapobieganie włamaniom.

Dzisiaj rolety można kupić bez problemu, na przykład od uznanej firmy Bubendorff, która dostarcza swoim klientom wysokiej klasy inteligentne rolety elektryczne – więcej na ich temat można poczytać na stronie www.

Osłona taka jak roleta zewnętrzna przypomina zwykłą roletę montowaną wewnątrz, niemniej jednak do jej budowy wybiera się solidniejsze materiały, najczęściej jest to aluminium oraz stal.

Elementy składowe rolety zewnętrznej:

  • skrzynka – osłona rolety
  • prowadnice boczne do rolety
  • lamele tworzące pancerz – kurtynę
  • rura nawojowa i koło nawojowe
  • listwa końcowa z uszczelką
  • elementy sterujące – pasek, zwijacz paska, przelotki, ślizgacz

Jeżeli interesują nas rolety zewnętrzne rodzaje takich osłon naprawdę są różnorodne. Możemy podzielić je na różne kategorie pod względem sposobu obsługi oraz montażu.

Roleta zewnętrzna – sterowanie ręczne i elektryczne

Najczęściej roleta posiada sterowanie ręczne – wtedy podnosimy i opuszczamy jej pancerz przez odpowiednie podnoszenie i opuszczanie specjalnego paska, który montowany jest od wewnątrz pomieszczenia, przy otworze budowlanym.

W sprzedaży możemy znaleźć także taki model jak roleta zewnętrzna elektryczna – w tym przypadku konieczne będzie już podłączenie rolety do sieci elektrycznej, aby można było zasilać jej silnik. Taka roleta może być także elementem większego systemu inteligentnego domu, który będzie automatycznie sterował pracą osłon okiennych, na przykład będzie otwierał je rano i zamykał wieczorem lub na żądanie użytkownika systemu.

Ciekawą alternatywą dla rolet zasilanych prądem z sieci są rolety zewnętrzne solarne, które można znaleźć ofercie firmy Bubendorff. To rolety wyposażone w panele fotowoltaiczne, które gromadzą energię do zasilania rolety – wówczas nie ma potrzeby doprowadzania przewodów elektrycznych do wnęk budowlanych.

Jak można zamontować rolety zewnętrzne?

Montaż osłon takich jak rolety zewnętrzne najczęściej ma miejsce natynkowo, ale możemy także zdecydować się na montaż podtynkowy, na rolety nakładane i nadprożowe.

Roleta zewnętrzna natynkowa, która nazywana jest także elewacyjną, spotykana jest najczęściej. W tym przypadku montaż można wykonać w dowolnym momencie – na etapie budowy lub też po jej zakończeniu. Takie rolety instalowane są do ramy okna albo do elewacji zewnętrznej, także wykończonej ociepleniem ze styropianu.

Najczęściej rolety montowane są na oknach, ale również możemy zastosować je do innych otworów budowlanych, na przykład jako:

  • roleta zewnętrzne do okien dachowych
  • roleta zewnętrzna balkonowa
  • roleta zewnętrzna tarasowa
  • roleta zewnętrzna na drzwi

Z asortymentem rolet zewnętrznych można zapoznać się już teraz on-line na stronach internetowych ich producentów oraz sprzedawców.