Na wszystkich skrzyżowaniach zaświeciły się czerwone światła? To znak, że policja, straż pożarna lub pogotowie jadą na wezwanie. Nasze obserwacje dowodzą, że nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak się wówczas zachować. Przypominamy więc, że należy umożliwić przejazd, np. zjeżdżając na bok. Kierowcy powinni też przede wszystkim zachować spokój – nie hamować gwałtownie i nie blokować drogi.
W Gliwicach funkcjonuje tzw. automatyczno-dynamiczne sterowanie ruchem, które zapewnia zwiększenie przepustowości kluczowych odcinków dróg miejskich, wpływa na skrócenie czasu przejazdu służbom ratunkowym i poprawia bezpieczeństwo, m.in. dzięki wspomnianej funkcji – włączenia wszystkim dojeżdżającym do skrzyżowania czerwonych świateł. Tym samym zbliżający się pojazd uprzywilejowany może przejechać przez skrzyżowanie w miarę szybko i co ważne – z minimalnym ryzykiem kolizji.
Każdy przejazd radiowozu z włączonymi sygnałami jest rejestrowany przez policyjne systemy, wymaga zgody oficera dyżurnego miasta i połączony zostaje z konkretną, niecierpiącą zwłoki, interwencją. W praktyce oznacza to, że nie ma możliwości, by załoga radiowozu włączyła tzw. koguty bezpodstawnie.
Pamiętajmy! Pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo w każdym przypadku! Wozy policji, straży pożarnej czy karetki pogotowia, jadące z włączonymi sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi, śpieszą komuś na ratunek!
Czym jest pojazd uprzywilejowany?
To pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie dźwiękowe – o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i końcu znajdują się samochody uprzywilejowane, wysyłające dodatkowo sygnały w postaci czerwonego światła błyskowego.
Pojazdy takie w akcji nie muszą stosować się do zasad ruchu, mogą jechać pod prąd, zatrzymywać na zakazie, wjeżdżać na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nie oznacza to jednak, że są bezkarne.
Jakie obowiązki, w związku z przejazdem pojazdu uprzywilejowanego, przepisy nakładają na uczestników ruchu drogowego?
Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym spoczywa na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego! Są oni zobowiązani ułatwić przejazd w szczególności przez niezwłoczne zjechanie z drogi, a w razie potrzeby – zatrzymanie się. Niezastosowanie do tego nakazu grozi mandatem oraz punktami karnymi.
Kierowca musi dojechać do krawędzi jezdni, a nawet wjechać na pas zieleni lub zjechać na pobocze. Często wiąże się to z wykorzystaniem możliwych miejsc do zatrzymania, np. przystanku czy zatoki postojowej.
W niektórych sytuacjach ustąpienie pierwszeństwa polega na przyśpieszeniu, by nie zmuszać pojazdu uprzywilejowanego do konieczności gwałtownego hamowania.
Niedopuszczalne jest również wjeżdżanie na skrzyżowanie, gdy nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy (może to utrudnić przejazd karetce, straży pożarnej lub policji).