Historia pieczątek - co warto wiedzieć o ich przeszłości?

Pieczątki są dzisiaj niezastąpionym elementem wyposażenia każdego biura, a także nieodłącznym atrybutem każdego prezesa i właściciela firmy. Nie zawsze tak było. Przez wieki zmieniała się ich rola, sposób produkcji, a także znaczenie społeczne. Warto spojrzeć na karty historii, żeby dowiedzieć się, jak powstały pieczatki. Zapraszam na tekst.
Pierwsze wzmianki o pieczęci
Dokładna data pierwszego użycia stempla lub pieczątki nie jest znana. Historycy przyjmują jednak, że pierwotne prototypy pieczątek były odbijane w kamieniu. Na początku swojego istnienia, stemple miały formę pieczęci. Sama historia pochodzenia nazwy stempel odnosi się do dwóch czynności: pieczenia i odciskania. W odróżnieniu od używanych obecnie pieczątek, starożytna pieczęć była wypukła. Stanowiła również formę zabezpieczenia nienaruszalności, chroniła w ten sposób prawa, pisma oraz przedmioty.
Pierwsze stemple były wykonywane już w epoce kamienia, z czasem zyskując na znaczeniu, by w pewnym momencie stać się prawdziwymi dziełami sztuki. Ich oprawa, staranne wykończenie i ostateczna jakość były odzwierciedleniem zręczności manualnych i kreatywnych zdolności osób żyjących w tamtych epokach. Wykopaliska antropologów potwierdzają, że już ponad 3000 lat p.n.e. wiele naczyń znakowano na obwodzie, co było dowodem ich oryginalność. Pieczęcie stanowiły, więc znak rozpoznawczy danego przedmiotu.
Różnorodność stempli i pieczęci
Na przestrzeni wieków wygląd, funkcja i sposób odwzorowywania pieczęci zmieniał się. Największym zmianom ulegał tłok, czyli stempel. Wykonywano je z brązu, mosiądzu, żelaza, stali, a w przypadku bogatych rodów i władców ze złota czy srebra. Ostateczny wybór tworzywa, z którego przygotowywano stempel zależał, nie tylko od bogactwa danej rodziny, ale również od materiału, który służył do wykonywania odcisku. Do tego celu wykorzystywano wosk, lak, metal, tusz, mosiądz, ołów oraz żelazo.
Na podstawie rodzaju pieczątki lub stempla można było wskazać region świata, z którego pochodzą. W niektórych miejscach takie pieczątki były przygotowywane na bazie specjalnej receptury , w której skład wchodziła np. żywica, olej lniany czy terpentyny. Co ciekawe, z pieczątek korzystały zarówno osoby świeckie jak i włodarze kościelni. Używane przez nich stemple miały ogromną wagę, stanowiąc formę trwałego śladu, podpisu i identyfikacji osoby go składającej.
Współczesne pieczątki - czym się charakteryzują?
Dochodząc do czasów bardziej współczesnych dostrzec możemy rosnącą rolę pieczątek kauczukowych oraz gumowych. Zaczęły się one pojawiać w XIX wieku i dominowały na rynku, aż do połowy XX wieku. Wówczas w obiegu pojawiły się pieczątki kieszonkowe oraz pieczątki z wymiennym wkładem.
Obecnie pieczątki wykonywane są głównie metodą polimerową , grawerowane laserowo w gumie. Produkcja takiego rodzaju pieczątek trwa zaledwie kilka minut, a cena nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Dostępnych jest również nieograniczona liczba kształtów: prostokątne, kwadratowe, okrągłe, owalne. Tak ogromny wybór i łatwa dostępność sprawiają, że są to obecnie produkty bardzo łatwo dostępne i chętnie używane w każdym biurze.
Mimo, że ich rola nie jest już tak wielka jak kilka wieków temu, to ciągle dokumenty ostemplowane pieczątką firmową mają większą wartość. Jest to potwierdzenie oryginalności dokumentu, czy też faktury. Użycie na nich pieczątki ciągle stanowi wiarygodny podpis, który podnosi rangę dokumentu. Nie dziwi więc fakt, że pieczątki biznesowe cieszą się tak ogromną popularnością.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski