Pamięci ks. Damrota
Jak co roku biegiem w czerwcu uczciliśmy pamięć ks. Konstantego Damrota – związanego z Pilchowicami duchownego, nauczyciela, pisarza i poety.

IX Bieg Uliczny im. ks. Konstantego Damrota odbył się 1 czerwca w Pilchowicach. Start zawodników poprzedziło złożenia kwiatów na grobie ks. Damrota przez parlamentarzystów, przedstawicieli wojewody śląskiego oraz samorządowców Powiatu Gliwickiego i Gminy Pilchowice, którym duchowo przewodził proboszcz pilchowickiej parafii, ks. Dariusz Gołek. W tym roku miało to wyjątkowy charakter, bowiem nagrobek Konstantego Damrota został w ostatnim czasie odnowiony i zyskał piękny, historyczny kształt, o co zadbała Gmina Pilchowice. Warto to miejsce odwiedzić i podumać chwilę nad grobem tej zasłużonej dla Śląska postaci.

Potem zaś Pilchowicami zawładnął sport. Park Gminny zapełnił się biegaczami – od dzieci, przez młodzież po dorosłych i starszych, którzy przybyli tu całymi rodzinami. Uczestnikom biegu towarzyszyli m.in. senator Krystian Probierz, posłowie Krystyna Szumilas, Piotr Pyzik i Jarosław Gonciarz, dyrektor Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Adam Ostalecki, starosta gliwicki Waldemar Dombek, Ewa Jurczyga z Zarządu Powiatu Gliwickiego, wójt Gminy Pilchowice Maciej Gogulla, przewodnicząca Rady Gminy Pilchowice Agata Mosiądz-Kramorz oraz radni Rady Powiatu Gliwickiego Stanisław Rudzki i Krzysztof Stolarek.

Jako pierwsi na mecie – w kilku kategoriach wiekowych – stanęli uczestnicy do lat 15. Dystans ich biegu wynosił 100 m. Wśród dzieci do 6 lat I miejsce zajęła Oliwia Bienia, II Kajetan Kustra, a III Laura Foit. W kategorii 7-9 lat zwyciężył Szymon Pankowicz, II była Laura Kąsek, a III Franciszek Tlatlik. W kat. 10-12 lat I miejsce zdobył Łukasz Leś, II Miłosz Czechowski, a III Mateusz Sadowski, zaś w kat. 13-15 lat wygrał Paweł Pawłyna, II był Mateusz Panenka, a III Wiktoria Kobiałka.

Dorośli mieli do pokonania trasę liczącą 5 km – dość trudną, bo po pagórkowatym terenie, ale za to malowniczą, ciągnąca się wzdłuż Trześniówki, a następnie przez las. Wśród kobiet miejsca na podium w poszczególnych kategoriach wiekowych zajęły: Wiktoria Miera, Sandra Teleucka i Julia Sulkowska; Julia Lisoń, Monika Szymura i Elżbieta Bielecka; Sonia Żak, Monika Wróbel i Roksana Borowicz; Monika Lis, Izabela Szymura i Dorota Delewska; Kamila Gaj, Bożenia Kubica i Ewa Święcka; Helena Kozaczkiewicz. Z mężczyzn na pudle – w 6 kategoriach wiekowych – stanęli: Paweł Machulik, Dominik Walla i Alexander Bernacisko; Aleksander Zięba, Sebastian Sadło i Szymon Kołak; Bartosz Małka, Artur Bujnowski i Damian Borzęcki; Tomasz Słupik, Krzysztof Sobolewski i Wojciech Szymura; Grzegorz Jodłowski, Jan Łyziński i Grzegorz Zuber; Tadeusz Zaremba, Lesław Bentkowski i Kazimierz Gołuński.

W klasyfikacji ogólnej wśród kobiet I miejsce zajęła Wiktoria Miera, II Sandra Teleucka i Sonia Żak, a wśród panów najlepsi byli Aleksander Zięba, Bartosz Małka i Artur Bujnowski.

Bieg został zorganizowany przez Powiat Gliwicki i Gminę Pilchowice. Odbywał się pod patronatem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Impreza wpisała się w obchody 100-lecia Powstań Śląskich i Metropolitalnego Święta Rodziny.