rowerowy Rajd Pokoju fot. UM Gliwice

Grupa uczniów z niemieckiego Münster odwiedziła w miniony weekend Gliwice. Nasze miasto znalazło się na trasie zmierzającego do Oświęcimia rowerowego Rajdu Pokoju. W rolę gospodarzy prezentujących gościom najpiękniejsze gliwickie zakątki wcielili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Krystyny Bochenek.

Friedenstour 2019 to rajd rowerowy, którego trasa wiedzie z Berlina do Oświęcimia. Młodzież z niemieckich szkół wraz z opiekunami zwiedza po drodze miejsca związane z holokaustem i II wojną światową. To świetna okazja do bliższego poznania polskich miast i zawarcia przyjaźni ponad granicami.

W Gliwicach goście m.in. zwiedzili Radiostację, gdzie poznali historię prowokacji gliwickiej. – Cieszę się, że mogłam poznać tak fantastycznych ludzi, którzy chcą przypomnieć jakim złem była II wojna światowa. Chcą pokazać, że to od młodego pokolenia zależy kształtowanie przyszłej Europy i stosunków sąsiedzkich – mówi Mariola Bucher, dyrektor SP nr 13 im. Krystyny Bochenek, która wraz z gliwickimi uczniami witała niemieckich gości.

Jak się okazało, język obcy nie stanowił żadnej bariery w nawiązywaniu znajomości. – Na początku trochę bałyśmy się, żeby zacząć rozmawiać po niemiecku, ale jak zaczęłyśmy i poznałyśmy jacy oni są sympatyczni, to chciałyśmy zostać z nimi jak najdłużej – cieszyły się Asia i Weronika, uczennice SP nr 13.

Goście wyruszyli w dalszą drogę w niedzielę rano, po specjalnie zorganizowanej dla nich mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla, prowadzonej częściowo po niemiecku. Na pamiątkę otrzymali upominki ufundowane przez Miasto Gliwice.